Partida dintre Ajax Amsterdam și Feyenoord, întreruptă duminică după incidentele din tribune, s-a reluat miercuri pentru ultimele 35 de minute. Oaspeții au câștigat categoric, scor 4-0.

Suporterii echipei Ajax AmsterdamFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ajax Amsterdam – Feyenoord 0-4, în derbiul campionatului din Olanda

Suporterii lui Ajax au așteptat revanșa în fața celor de la Feyenoord, după titlul pierdut în sezonul trecut, dar partida începută duminică a fost întreruptă după doar 55 de minute.

La scorul de 3-0 pentru Feyenoord, fanii furioși au aruncat cu obiecte și torțe în teren, iar arbitrul a decis încheierea meciului.

Oaspeții predaseră o adevărată lecție de fotbal în prima repriză. Dubla lui Gimenez din minutele 9 și 18 și reușita lui Igor Paixao din minutul 37 stabiliseră scorul pauzei.

La reluarea partidei, Ajax nu a reușit să reducă din diferență, iar Gimenez a reușit hat-trick-ul, după un nou gol marcat în minutul 59.

Dacă Feyenoord a urcat pe poziția a treia, la un singur punct de lider, „lăncierii” au un start de sezon catastrofal.

Ajax a acumulat doar 5 puncte în primele cinci etape și ocupă locul 14, mult mai aproape de zona retrogradării decât de primele locuri.