După victoria celor de la FCSB în fața celor de la CSKA 1948, Sepsi a reușit și ea minunea la Sofia și este cu un pas în turul următor. Campioana Farul a câștigat în prelungiri, iarCFR Cluj a înregistrat un rezultat de egalitate.

Farul ConstantaFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

CFR Cluj – Adana Demirspor 1-1, în turul al doilea preliminar al Conference League

Cu o formulă de echipă din care au făcut parte mai mulți jucători sosiți în ultima perioadă, CFR Cluj a început perfect partida din Gruia contra celor de la Adana Demierspor.

După doar șase minute, Jefte Betancor a deschis scorul cu o deviere, în urma centrării șutate a lui Camora.

Turcii au reacționat, iar portarul Sava s-a opus excelent acțiunilor adverse.

Repriza secundă a adus un joc pe contre, ardelenii se puteau desprinde, dar Adana a reușit egalarea în minutul 77.

Calificarea se va decide în manșa retur, care va avea loc în Turcia pe 3 august.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+6: Final de partidă în Gruia. CFR Cluj are nevoie de victorie în deplasarea din Turcia.

Min 77: GOL Adana. Căpitanul Stambouli reușește egalarea.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45+3: Pauză la Cluj-Napoca, CFR conduce la limită după prima repriză.

Min 6: GOOOL CFR Cluj. Jefte Betancor deschide scorul cu o deviere, după centrarea șutată în fața porții de Camora.

Min 1: A început partida din Gruia.

Echipele de start:

CFR Cluj: 90. Sava – 44. Kresic, 6. Ajeti, 3. Morgan – 4. Manea, 40. Cvek, 77. Tachtsidis, 29. Avounou, 45. Camora (c) – 30. Birligea – 8. Betancor. Antrenor: Andrea Mandorlini

Adana: 18. Karacic – 22. Svensson, 15. Manev, 4. Guler, 77. Rodriguez – 90. Stambouli (c), 8. Akbaba – 7. Sari, 10. Belhanda, 11. Akintola – 99. Ndiaye. Antrenor: Patrick Kluivert

Partida se dispută pe stadionul Constantin Rădulescu din Cluj Napoca și îl are la centru pe arbitrul Elchin Masiyev din Azerbaijan.

Farul Constanța – Urartu 3-2, în turul al doilea preliminar al Conference League

Partida de la Ovidiu dintre Farul și Urartu a avut o desfășurare interzisă cardiacilor.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 23 prin Maksimenko, dar patru minute mai târziu Tudor Băluță a reușit egalarea.

Din nou Urartu a trecut în avantaj, după golul marcat de Zotko în minutul 38, cu largul concurs al portarului constănțean Aioani.

Farul nu a cedat și în prelungirile primei reprize a egalat din nou, după ce Adrian Mazilu a găsit o execuție perfectă din unghi.

După o repriză secundă în care a avut posesia și mai multe ocazii, campioana României a dat lovitura în cel de-al patrulea minut al prelungirilor, după șutul din afara careului al căpitanului Larie.

Cu o victorie la limită, Farul va avea parte de un meci greu în manșa retur care va avea loc peste o săptămână în Armenia.

Min 90+8: Fluier final. Campioana României reușește o victorie la limită.

Min 90+4: GOOOL Farul. Ionuț Larie marchează cu un șut pe jos din afara careului.

Min 46: A început a doua repriză.

Min 45+5: Fluier final al primei reprize.

Min 45+4: GOOOL Farul. Adrian Mazilu egalează cu o execuție superbă din unghi.

Min 38: GOL Urartu. Zotko își duce echipa în avantaj după o torpilă de la mare distanță, la o lovitură liberă la care jucătorii Farului nu au făcut zid.

Min 27: GOOOL Farul. Șutul lui Tudor Băluță din afara careului este scăpat în poartă de Melikhov.

Min 23: GOL Urartu. Campioana Armeniei deschide scorul prin Maksimenko, după o pasă excelentă la limita ofsaidului și un șut care îl învinge pe Aioani.

Min 1: Start de meci la Ovidiu.

Farul: 12. Aioani – 25. Kiki, 17. Larie (c), 3. Popescu, 27. Borza – 6. Băluță, 16. Nedelcu, 24. Grameni – 26. Mazilu, 7. Alibec, 20. Benchaib. Antrenor: Gheorghe Hagi

Urartu: 42. Melikhov – 4. Tsymbalyuk, 3. Piloyan, 13. Zotko – 2. Antwi, 5. Salou, 33. Marcos Junior, 88. Margaryan (c) – 28. Mogilevets – 55. Maksimenko, 11. Grigoryan. Antrenor: Dmitry Gunko

Partida se dispută pe stadionul Academiei Hagi din Ovidiu și este arbitrată la centru de Martin Dohal din Slovacia.

CSKA Sofia – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-2, în turul al doilea preliminar al Conference League

Câștigătoarea Cupei României a debutat cu o partidă perfectă reușită în deplasarea de la Sofia, contra celor de la CSKA.

Deși gazdele au avut posesia, jucătorii antrenați de Liviu Ciobotariu au și-au creat mai multe ocazii de poartă.

Deși la pauză s-a intrat fără goluri, Sepsi a deschis scorul în minutul 68, când Nicolae Păun a trimis în plasă o minge respinsă de portarul advers, după o fază prelungită de atac.

În minutul 80, portarul Busatto a gafat din nou, după o ieșire neinspirată, iar Varga a reușit un lob superb din afara careului.

Cu un pas în turul al treilea preliminar al Champions League, Sepsi va primi vizita bulgarilor pe 3 august, pentru manșa retur.

Min 90+6: Fluier final. Sepsi este cu un pas în turul al treilea al Conference League.

Min 80: GOOOL Sepsi. Varga dublează avantajul cu un lob de la 30 de metri, după o ieșire greșită a portarului Busatto, care a pierdut mingea.

Min 68: GOOOL Sepsi. Nicolae Păun deschide scorul după o acțiune prelungită de atac a covăsnenilor.

Min 45+2: Prima repriză se încheie fără goluri pe tabela de marcaj. Jucătorii antrenați de Liviu Ciobotariu au ratat însă două mari ocazii de a marca prin Safranco și Cosmin Matei.

Min 1: Start de meci la Sofia.

CSKA: 1. Busatto – 22. Mahmutovic, 4. Koch, 13. Cordoba – 19. Turitso (c), 26. Carreazo, 7. Lindseth, 15. Vion – 14. Heintz – 11. Phaeton, 9. Nazon. Antrenor: Sasa Ilic

Sepsi: 33. Niczuly (c) – 77. Aganovic, 13. Ciobotariu, 44. Bălașa, 20. Dumitrescu – 21. Alimi, 6. Păun – 11. Ștefănescu, 10. Matei, 8. Gheorghe – 18. Safranko. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Partida se desfășoară pe stadionul Balgarska Armija din Sofia și îl are la centru pe arbitrul Jochem Kamphuis din Olanda.