Luton Town este a treia și ultima echipă care a promovat în Premier League. Micuța formație din Anglia a învins Coventry în finala barajului disputat pe Wembley, după un meci decis la loviturile de departajare (1-1, 5-4 d. l. d.)

Jucătorii echipei Luton TownFoto: Adam Davy / PA Images / Profimedia

Luton Town revine în Premier League după 31 de ani

Formația antrenată de Rob Edwards completează lista echipelor care vor juca în Premier League în sezonul 2023/24.

Luton Town a trevut de Sunderland în finala barajului pentru promovarea în Premier League (2-0), iar micuța echipă din Anglia a înfruntat sâmbătă Coventry, pe Wembley.

Jordan Clark a deschis scorul pentru Luton Town în minutul 23 al partidei, iar prima repriză a aparținut în totalitate echipei lui Rob Edwards, care putea să mai înscrie.

Partea secundă le-a aparținut celor de la Coventry, care au reușit să restabilească egalitatea prin olandezul Gustavo Hamer (min 66).

Meciul a ajuns în reprizele de prelungiri, ca mai apoi să se meargă la loviturile de departajare.

Acolo, cei de la Luton au executat impecabil, iar Fankaty Dabo a fost cel care a ratat penalty-ul decisiv, care a promovat-o pe Luton Town în primul eșalon al fotbalului britanic.