Manchester City a câștigat derbiul cu Chelsea, scor 1-0, în penultima etapă din Premier League, la o zi după ce a devenit campioană în urma înfrângerii celor de la Arsenal.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City – Chelsea 1-0, în Premier League

Deși au sărbătorit împreună cu fanii câștigarea celui de-al treilea titlu consecutiv, jucătorii lui Pep Guardiola au rămas concentrați pentru partida de duminică împotriva celor de la Chelsea.

Singurul gol al partidei a fost marcat de argentinianul Julian Alvarez, în minutul 12.

Același Alvarez a marcat și în minutul 71, dar reușita a fost anulată de sistemul VAR pentru henț.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Manchester City ocupă prima poziție cu 88 de puncte, cu șapte mai mult decât a doua clasată, Arsenal Londra.

În schimb, Chelsea se află abia pe locul 12 în clasamentul din Premier League, cu 43 de puncte.

La finalul partidei, jucătorii lui Manchester City au primit trofeul de campioană a Angliei.