​Metaloglobul București a câștigat dramatic, la loviturile de departajare, meciul cu Progresul Spartac și va evolua astfel în Liga 2 și în sezonul viitor.

Minge de fotbalFoto: Rich Graessle/Icon Sportswire / AP / Profimedia

Metaloglobus rămâne în Liga 2 - Progresul Spartac a retrogradat în Liga 3

Ocupantele locurilor 5 din cele două grupe de play-out din Liga 2 s-au întâlnit sâmbătă la Centrul Național de Fotbal de la Buftea.

Scorul a fost egal atât după 90 de minute, cât și la finalul celor 120 de minute, 0-0. S-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri, iar singurul care a ratat a fost Eugen Lixandru, jucătorul celor de la Progresul Spartac (5-4 pentru Metaloglobus).

În urma victoriei, Metaloglobus București va continua în Liga 2 de fotbal, în timp ce Progresul Spartac va lua calea Ligii 3.

*În manșa tur de la Clinceni, scorul a fost egal, 1-1.

Au retrogradat din Liga 2 următoarele echipe: Progresul Spartac, Unirea Constanţa, Ripensia Timişoara, Politehnica Timişoara şi Minaur Baia Mare.