Campioana Napoli a reușit o nouă victorie în Serie A, 1-0 pe teren propriu cu Fiorentina, în timp ce Juventus s-a impus în deplasarea de la Atalanta și urcă pe poziția secundă a clasamentului.

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Nderim Kaceli/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Napoli – Fiorentina 1-0, în etapa a 34-a din Serie A

Napoli a cucerit titlul în Italia după o pauză de 33 de ani, cu cinci etape înaintea finalului de sezon, dar continuă să rămână concentrată la partidele rămase.

Elevii lui Luciano Spalletti au primit două lovituri de la 11 metri în partida cu Fiorentina.

Golgheterul Victor Osimhen a ratat mai întâi, în minutul 48, înscă în minutul 75 și-a luat revanșa și a adus victoria lui Napoli.

Atalanta – Juventus 0-2, în etapa a 34-a din Serie A

Juventus Torino a avut un sezon dificil, după penalizarea de 15 puncte, urmată de o serie de rezultate slabe.

Jucătorii pregătiți de Massimiliano Allegri și-au revenit, primind și punctele înapoi pe finalul de sezon.

În partida de pe teren propriu cu Atalanta, Illing Junior a deschis scorul în minutul 56, iar în minutul opt al prelungirilor, Dusan Vlahovic a consemnat rezultatul final.

Juventus urcă până pe poziția secundă a clasamentului cu 66 de puncte și este aproape sigură de calificarea în Champions League. ​