Poli Iași a obținut matematic promovarea în SuperLigă, după victoria de pe teren propriu, scor 2-0, în fața contracandidatei Oțelul Galați, în etapa a șasea din play-off-ul Ligii secunde.

Jucatorii echipei Poli IasiFoto: Inquam Photos / Denis Grosu

Poli Iași a promovat în SuperLigă, după victoria cu Oțelul Galați

Formația antrenată de Leo Grozavu profită de faptul că CSA Steaua nu are drept de promovare și grație avansului de 13 puncte față de ocupanta locului al patrulea, Dinamo, își poate pregăti bagajele pentru primul eșalon.

Poli Iași a deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Alin Roman, care a profitat de o respingere greșită a defensivei celor de la Oțelul.

În minutul 58, englezul Shayon Harrison a dublat avantajul moldovenilor, cu un șut din unghi la colțul lung, de la marginea careului.

Cu patru etape înainte de finalul play-off-ului, liderul Poli Iași are un avans de patru puncte față de locul secund, CSA Steaua și șapte peste locul al treilea, Oțelul Galați.