​Manchester City a câștigat fără mari probleme derbiul cu Liverpool, cu toate că echipa antrenată de Pep Guardiola a fost condusă pe tabelă. „Cetățenii” s-au impus cu 4-1 într-un meci contând pentru etapa cu numărul 29 din Premier League.

Pep GuardiolaFoto: Mutsu Kawamori / AFLO / Profimedia

Manchester City, victorie categorică cu Liverpool, scor 4-1

Gazdele au dominat începutul de meci, dar golul a venit în tabăra „cormoranilor”: pe un contraatac, Mo Salah a înscris în minutul 17 din pasa lui Diogo Jota.

A fost însă cam tot ceea ce a putut oferi Liverpool în meciul de sâmbătă, campioana en-titre din Premier League urmând să înscrie de patru ori.

A egalat Alvarez în minutul 27, iar la cabine s-a intrat la egalitate.

City a preluat conducerea pentru prima dată imediat după pauză: De Bruyne (46') a fructificat din apropiere o pasă perfectă a lui Mahrez.

Gundogan (53') a făcut 3-1, iar Grealish (74') a desăvârșit recitalul ofensiv oferit de formația lui Pep Guardiola.

În urma acestui rezultat, Manchester City se apropie la 5 puncte de liderul Arsenal („tunarii” joacă sâmbătă, de la ora 17:00, cu Leeds).

De cealaltă parte, Liverpool se menține pe locul 6, cu 42 de puncte, însă speranțele de a prinde un loc de Champions League par tot mai mici pentru trupa de pe Anfield.