Real Madrid și Atletico Madrid au remizat sâmbătă, în derbiul capitalei Spaniei, într-o partidă din etapa a 23-a din La Liga, elevii lui Simeone evoluând jumătate de oră în inferioritate numerică.

Carlo AncelottiFoto: Manuel Reino Berengui/DeFodi Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Real Madrid – Atletico Madrid 1-1

Elevii lui Carlo Ancelotti au primit gol în superioritate numerică și au evitat pe final înfrângerea, dar rezultatul de egalitate o avantajează pe FC Barcelona, care se poate distanța la 10 puncte de madrileni.

După ce a făcut instrucție cu Liverpool în Champions League, scor 5-2, Real nu a fost la fel de eficientă, intrând la pauză fără gol pe tabelă.

În minutul 64, Atletico a rămas în zece, după eliminarea lui Angel Correa, intrat la începutul reprizei secunde, pentru o lovitură cu cotul asupra lui Rudiger.

Trupa lui Simeone a deschis scorul în minutul 78, când Jose Maria Gimenez a reluat cu capul centrarea lui Griezmann din lovitură liberă.

Real a evitat înfrângerea șapte minute mai târziu prin Alvaro Rodriguez, tot cu o lovitură de cap în urma unui corner.