Manchester United și Leeds au remizat miercuri seară pe Old Trafford, scor 2-2, la capătul unui meci în care oaspeții au condus cu scorul de 2-0.

Erik ten Hag si jucatorii echipei Manchester UnitedFoto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia

Manchester United, pas greșit în cursa de urmărire a rivalei Manchester City

La câteva zile după despărțirea de antrenorul Jesse Marsch, Leeds United a obținut un rezultat bun pe Old Trafford, de unde a reușit să îi smulgă un punct lui Man United.

Formația antrenată de Erik ten Hag s-a văzut condusă după doar un minut, când Wilfried Gnonto a deschis scorul, iar imediat după pauză (min 48) tabela arăta 2-0 pentru oaspeți, la o fază la care Raphael Varane și-a înscris în proprie poartă.

Marcus Rashford a redus din diferență (min 62), iar nou intratul Jadon Sancho a restabilit egalitatea (min 70) cu primul său gol din septembrie 2022 încoace.

„Diavolii roșii” au încercat chiar să forțeze victoria în ultimele minute de joc, însă în cele din urmă punctele au fost împărțite.