FC Barcelona continuă să câștige meci după meci în LaLiga, iar duminică seară catalanii au învins-o categoric pe Sevilla, scor 3-0.

Jucătorii Barcelonei celebrează golulFoto: STRINGER / AFP / Profimedia

FC Barcelona, avans de 8 puncte față de Real Madrid - Catalanii sunt de neoprit în LaLiga

Fără eșec în campionat din octombrie 2022 de la un meci cu Real Madrid (1-3), Barcelona a câștigat și duelul din etapa cu numărul 20 al LaLiga, cu Sevilla.

La pauză scorul era 0-0, asta în ciuda unui joc foarte bun făcut de elevii lui Xavi Hernandez.

În repriza a doua, gazdele s-au dezlănțuit, iar Jordi Alba a dat tonul cu o reușită de senzație (min 58) din pasa lui Kessie.

Gavi a dublat avantajul catalanilor în minutul 70, iar brazilianul Raphinha a dus scorul la 3-0 cu 11 minute înainte de final.

Cu acest succes, Barcelona se duce la 8 puncte în fața celor de la Real Madrid, care au pierdut în această etapă la Mallorca.

Sevilla își continuă sezonul de coșmar și se află la două puncte deasupra linie roșii a clasamentului.