Lorenzo Insigne l-a egalat pe Diego Maradona, după ce a marcat duminică al 115-lea său gol în tricoul echipei Napoli, în cursul meciului câştigat cu 4-1 în faţa "lanternei roşii" Salernitana.

Insigne a intrat în joc în debutul reprizei secunde, în locul mexicanului Hirving Lozano, reuşind să transforme o lovitură de la 11 metri, în minutul 53.

Celelalte goluri au fost marcate de Juan Jesus ('17), Dires Mertens ('45 - penalty) şi Amir Rrahmani ('47) pentru învingători, respectiv Federico Bonazzoli ('33).

În urma acestui succes, Napoli a urcat provizoriu pe locul secund în clasament, depăşind-o cu un punct pe AC Milan, care o va înfrunta pe Juventus Torino în derbiul etapei, duminică seara pe stadionul San Siro din Milano.

Diego Armando Maradona, care a încetat din viaţă în noiembrie 2020, la vârsta de 60 ani, a marcat 115 goluri în 259 de meciuri disputate pentru Napoli, echipă pe care a ajutat-o să câştige singurele sale două titluri de campioană a Italiei, în 1987 şi 1990, scrie Agerpres.

Lorenzo Insigne va evolua din vară pentru echipa canadiană Toronto, din Major League Soccer.

Rezumatul partidei dintre Napoli și Salernitana:

• S-au mai jucat duminică:

Cagliari vs Fiorentina 1-1

Au marcat: Joao Pedro '47 / Sottil '75

Penaltiuri ratate: Joao Pedro '68 / Biraghi '8

Cartonaș roșu: Odriozola '65 (Fiorentina)

Răzvan Marin (Cagliari) a fost integralist / Louis Munteanu (Fiorentina) a fost rezervă.

Spezia vs Sampdoria 1-0

A marcat: Verde '69

Cartonaș roșu: Ekdal '73 (Sampdoria)

Radu Drăgușin (Sampdoria) a fost rezervă.

Torino vs Sassuolo 1-1

Au marcat: Sanabria '16 / Raspadori '88

Vlad Chiricheș (Sassuolo) a fost integralist.

Empoli vs Roma 2-4

Au marcat: Pinamonti '55, Bajrami '72 / Abraham '24, Mancini '33, Oliveira '35, Zaniolo '37