​AS Roma a reuşit scorul serii de joi în competiţia Conference League, 5-1 cu echipa bulgară CSKA Sofia, pe Stadio Olimpico, în prima etapă a grupelor.

Oaspeţii au deschis scorul prin Graham Carey (10), dar echipa antrenată de Jose Mourinho a revenit şi a punctat de cinci ori până la final, ultimele două goluri venind după ce bulgarii au rămas în zece: Lorenzo Pellegrini (25, 62), Stephan El Shaarawy (38), Gianluca Mancini (82) şi Tammy Abraham (84).

Slavia Praga, cu mijlocaşul român Nicolae Stanciu pe teren din minutul 69, a dispus cu 3-1 de Union Berlin, însă victoria s-a conturat în ultimele zece minute, oaspeţii evoluând în inferioritate încă din prima repriză. Stanciu a primit un cartonaş galben în minutul 72.

Randers FC şi AZ Alkmaar au terminat nedecis, 2-2, într-un meci din Grupa D, din care face parte şi CFR Cluj. Olandezii au condus de două ori, prin golurile marcate de Jordy Clasie (24) şi Evangelos Pavlidis (34), dar danezii au revenit de fiecare dată şi au egalat, prima oară prin Simon Piesinger (27), iar apoi prin Simon Graves Jensen (68).

În alt meci atractiv, Rennes a încheiat la egalitate cu Tottenham Hotspur, 2-2, informează Agerpres.

Rezultatele înregistrate în grupele Conference League:

• Grupa A

HJK Helsinki vs LASK Linz 0-2

Au marcat: Dario Maresic 17, Christoph Monschein 89.

Maccabi Tel Aviv vs Alashkert FC 4-1

Au marcat: Stipe Perica 13, Gabi Kanichowsky 32, Dan Biton 45+3 - penalty, Matan Hozez 72, respectiv Jose Embalo 17.

Bodo/Glimt vs Zorya Lugansk 3-1

Au marcat: Saltnes 48, Solbakken 49, Pellegrino 60 / Gromov 90+1.

AS Roma vs CSKA Sofia 5-1

Au marcat: Pellegrini 25, 62, El Shaarawy 38, Mancini 82, Abraham 84 / Carey 10.

Cartonaş roşu: Wildschut (CSKA, 80).