Super Liga se suspendă - Anunțul oficial

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:18 Sport | Fotbal


Florentino Perez
Foto: Antonio Gutiérrez / ContactoPhoto / Profimedia
După ce mai mulți fani, antrenori, jucători și oameni de fotbal au făcut presiuni împotriva ei, Super Liga a fost suspendată. Șase cluburi din Premier League își anunțaseră deja ieșirea din noua competiție, iar Inter Milano a luat aceeași decizie, forțând organizatorii să facă un pas înapoi. ​

După Manchester City, la începutul serii, Liverpool, Manchester United, Tottenham și Arsenal și-au anunțat retragerea din controversatul proiect al Super Ligii.

Chelsea s-a retras și ea după ce, marți, sute de fani au protestat blocând autocarul echipei la sosirea pe Stadionul Stamford Bridge pentru meciul cu Brighton.

Pe lângă echipele din Anglia, Inter a anunțat și ea că nu va participa în Super Ligă, iar Barcelona, Real Madrid și Atletico așteptau poziția oficială a echipelor rămase.

Potrivit TV3 Catalunya, preşedintele Barcelonei, Joan Laporta, a asigurat că nu va ratifica aderarea clubului la Super Liga până când nu va avea acordul suporterilor-membri, socios: "Echipa lor, decizia lor".

Şi Atletico Madrid este gata să-şi reconsidere poziţia.

Presiunea de pe umerii oficialilor Super Ligii devenise deja prea mare, astfel că, la numai 48 de ore după anunțul înființării, noua competiție va fi suspendată, proiectul având nevoie de ”regândire”.

Comunicatul oficial

"Super Liga Europeană este convinsă că situația actuală din fotbalul european are nevoie de schimbare. Am propus o nouă competiție europeană pentru că sistemul existent nu mai funcționează.

Propunerea noastră este să permitem sportului să evolueze în timp ce generează resurse și stabilitate pentru întreaga piramidă a fotbalului. Se dorește inclusiv susținerea comunității fotbalului în lupta pentru depășirea problemelor financiare generate de pandemie. De asemenea, proiectul nostru ar urma să asigure plăți de solidaritate mult mai generoase pentru părțile interesate.

În ciuda anunțului despărțirii, făcut de cluburile din Anglia forțate de presiunea din jurul lor, suntem convinși că propunerea noastră respectă în totalitate legea europeană și regulamentele în vigoare. Acest lucru a fost demonstrat astăzi printr-o decizie luată în instanță, urmând ca Super Liga să fie apărată față de acțiunile terților.

Ținând cont de circumstanțele actuale, vom reconsidera cei mai potriviți pași pentru a regândi proiectul, având mereu în minte scopul nostru de a oferi fanilor cea mai bună experiență și de a asigura suport financiar întregii comunități a fotbalului.", se anunță în comunicatul emis de Super Liga Europeană, potrivit Eurosport.

Cele 12 cluburi fondatoare erau AC Milan, Arsenal Londra, Atletico Madrid, Chelsea, FC Barcelona, Inter Milano, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid şi Tottenham, în timp ce Florentino Perez era președintele competiției.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6026 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    good (Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:45)

    liviu_ [utilizator]

    dar nu prea-mi plce faza asta cu regandirea. adica mafiotii... pardon... patronii de cluburi nu renunta la idee...
    • +6 (6 voturi)    
      nu renunta ptr ca au foame de bani.. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Super-liga nu are legatura cu popularizarea fotbalului sau cu salvarea fotbalului de la moarte (este aberanta explicatia patronilor cluburilor mari care declarau ca au creat super liga ptr ca tinerii cu varste intre 16-28 ani nu se mai uita la fotbal).
      Totul are legatura cu lacomia lor si cu dorinta de a castiga si mai multi bani. Real Madrid, Barcelona si alte cluburi mari nu au mai avut profit in pandemie ptr ca multe meciuri s-au suspndat iar din vanzarea biletelor si abonamentelor nu au mai casigat nimic (meciurile se joaca fara spectatori). Banii de la UEFA sunt putini, asa ca s-au gandit sa castige din drepturi de televiziune. Cum? organizand o super liga pe care sa o vanda pe bani grei televiziunilor.
      super liga are legatura strict cu foamea de bani a patronilor, nu cu dorinta de a arata un fotbal mai bun.
  • +8 (10 voturi)    
    Cea mai tare fraza din cominicat e aia cu (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:25)

    adi_69 [utilizator]

    "scopul nostru (...) de a asigura suport financiar întregii comunități a fotbalului". Comunitatea ar trebui sa fie emotionata pana la lacrimi :)
    • +6 (6 voturi)    
      nu ai inteles (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      pentru ei exista 30 maxim 40 echipe pe planeta... restu nu exista!

      oricum eu inca mai plang datorita acestei declaratii de-a dreptul emotionante...
      • +2 (2 voturi)    
        nici macar 30 de echipe (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:30)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        maxim 15 iar la restu de 5 sunt prea nehotarati daca merita sau nu sa fie bagate in seama, asa ca organizeaza o tombola (si dupa bunul plac le retrogradeaza)... :))))))))))))))))))))
  • 0 (6 voturi)    
    Mda (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:40)

    Gotal [utilizator]

    Las' ca cinstitii de la UEFA si FIFA vor face tot ce trebuie pentru acest sport, jucatori si suporteri. Inclusiv sa faca un program competitional bun, unde ei ca organizatori nu vor lua o gramada de bani, ba chiar vor da. Si in plus nu vor lua mita ca sa organizeze vara campionate mondiale in tari racoroase precum Quatar, care respecta cu sfintenie drepturile omului. Nu-i asa?!
    • -1 (3 voturi)    
      asta e problema ta (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:12)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

      Nu intelegi fifa si uefa.
      UEFA e la nivel european si e separtata da FIFA, aici cluburile sunt asociate si reprezentate in timp ce FIFA nu are nimic de-a face cu asta, nici Quatar nu are treaba cu UEFA sau cu SUper Liga, dar asa ne place sa aruncam cu rahat incat ce mai conteaza fifa uefa... tot 4 litere.
      Mizeria mare este ca reprezentantul cluburilor la UEFA e acelasi cu cel ce reprezinta interesele lu Juventus, care a semnat pentru SuperLiga. E cazul lu Radoi de la METROREX, care cica le poarta de grija angajatilor metrorex in timp ce el si cu gasca lui fac profit.
      Voi nu intelegeti nici acum ca astea au devenit mari cluburi datorita competitiilor in care au jucat. Barcelona si Real fara celalte echipe din La Liga erau 2 echipe si atat, ele au devenit capioane ale spaniei datorita unor echipe care s-au jucat cu ele. Nu poti sa zici acum sorry dar noi nu mai jucam pleava, noi vrem meciuri care sa aduca bani si sa ii impartim intre noi. DACA echipele mici isi vor pierde finantarea vom avea 12 colosi si restu echipe de duzina.
      Tot aud pe astea cu sunt echipe private si trebuiesc tratate ca businessuri private, au dreptu sa faca ce vor.
      Nici Businessurile private nu se pot organiza in carteluri sa monopolizeze piata si sa distruga competitia, exista consiliu concurentei care nu aproba aceste lucruri. Dar mai mult decat atat , daca echipele din anglia, italia si spania voteaza sa fie excluse astea din ligile nationale, ce vor face atunci? Adica tu nu vrei sa ma lasi sa joc la tine in liga dar vrei sa te joci la noi in liga? hmmm
      • -1 (1 vot)    
        Imi pui vorbe in gura (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:49)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Nu stiu diferenta intre UEFA si FIFA?! De unde ai dedus asta??? Stiu perfect diferenta. Daca tu nu stii sa citesti un text, e problema ta.
        Dar hai sa iti explic ce am scris: FIFA si UEFA sunt 2 asociatii corupte. Si daca la inceput au avut probabil in vedere binele fotbalului, acum nu il mai au. Exemplu: meciurile dese dintr-un sezon pentru cluburi si campionate mondiale organizate la temperaturi de 40 de grade.
        Ai priceput acuma??? Asta am scris eu.
        • 0 (0 voturi)    
          si ce propunere ai? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:41)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

          Sa nu se mai joace in UEFA Champions League ca sunt meciuri multe?
          Daca ligile nationale ar ajunge la 16-18 echipe ar fi suficiente meciuri si nu ar mai exista un program aglomerat? nu cumva ar trebui sa se reorganizeze intern/national? In romania sunt numai ciurucuri de echipe iar play off e un rahat, adica tragi jumatate de an ajungi in prima parte te salvezi si apoi vinzi jucatorii si joci cu juniori de 12 ani si tot nu retrogradezi. Asta e mizerie interna nu e facuta de UEFA.
          Cat despre fifa tot nu inteleg ce treaba are cu superliga, dar daca tu zici ca intelegi ce vorbesti e treaba ta...
    • +3 (7 voturi)    
      modelul USA (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:28)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

      Au luat modelul USA si bani de la JPMorgan.
      Avarul dupa bani Florentino Pérez este Chairman,
      Vice-chairman reprezentantul Juventus si inca 3 americani adica proprietarii lu Man, Arsenal si Liverpool.
      Dupa modelul american ar fi trebuie sa nu retrogradeze nici una si banuiesc ca daca ar fi luat modelul pana la capat ar fi mutat echipele in functie de privilegii. Ne uitam cum multe echipe de fotbal american se reloceaza la cativa ani de zile sau ameninta cu relocarea daca nu primesc privilegii, gen STADIOANE DE MILIARDE de dolari si scaderi de taxe.
      Imi amintesc cum acum vre-o 10 ani sau mai putin Real Madrid a primit baza sportiva gratis de la municipalitate dupa ce o vanduse cu un an inainte municipalitatii cu cateva sute de milioane. Stiu ca BVB s-a plans ca nu e corect si este anticoncurential, ca ei daca se intand mai mult decat isi permit ajung sa falimenteze in timp ce altii primesc mocangeala de la STAT, mai ales astia de prin sud si prin estul europei! Sa te plangi ca nu iti ajung banii cand tu dai sute de milioane pe jucatori... pai ce vrei frate toate vedetele la tine? Mai sunt si alte cluburi in Europa!
  • +5 (5 voturi)    
    se plange .... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:32)

    asada [utilizator]

    ...maretul Perez de sutele de milioanele de euro pierdute de Real !!! Asa o fi,dar nu are nimic de zis de salariile nesimtite pe care le dau jucatorilor,de sumele imense ale samsarilor si impresarilor ce asigura transferurile acestora pe niste sume ametitoare,de cheltuielile faraonice pentru a putea tine cozile pe sus !!?? Cat din sumele nesimtite vehiculate sant bani murdari si cat din tranzactii sant manarii si evaziuni fiscale !!!
  • 0 (2 voturi)    
    LACOMIE TATA! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:50)

    Adry@n [utilizator]

    The competition is set to feature uncapped solidarity payments to its clubs, which can increase in line with league revenues. The organisation stated that the solidarity payments will be higher than those of existing European competitions, expected to be "in excess of €10 billion during the course of the initial commitment period of the clubs", and that founding clubs will receive €3.5 billion to support infrastructure investment plans and to offset the impact of the COVID-19 pandemic. American investment banking giant JPMorgan Chase is reported to be the major financial backer of the planned Super League, pledging $5 billion towards the competition.According to leaked documents, the 15 founding clubs of the Super League would share 32.5 percent of commercial revenues. With a further 32.5 percent being distributed between all 20 participating teams, including the five invited teams. 20 percent of revenues would be allocated based on “merit” based on performance in the Super League. And 15 percent would be shared based on broadcast audience size. Clubs would also be allowed to retain all revenues from gate receipts and club sponsorship deals.