​Atletico Madrid a reușit doar o remiză duminică seară împotriva celor de la Betis Sevilla, scor 1-1. Ca urmare, lupta la titlu în La Liga devine și mai strânsă, Real Madrid și Barcelona fiind la unul, respectiv două puncte de primul loc ocupat de trupa lui Diego Simeone.

Madrilenii au deschis scorul prin Carrasco în minutul 5, dar au fost egalați până la pauză prin golul lui Tello din minutul 20. În cea de-a doua repriză, nimeni nu a mai reușit să puncteze pe tabelă, iar Atletico Madrid ajunge la două meciuri consecutive fără victorie în La Liga.

Lupta la titlu devine din ce în ce mai strânsă, după ce Real Madrid a reușit să învingă Barcelona în El Clasico, scor 2-1.

Astfel, echipa lui Zinedine Zidane este la doar un punct în spatele lui Atletico, podiumul fiind completat de Barcelona, la două puncte de lider.

Atletico înfruntă Eibar, iar Real Madrid dă piept cu Getafe în a 31-a etapă din La Liga. Barcelona nu va juca, fiind implicată în finala Cupei Spaniei contra lui Athletic Bilbao, pe 17 aprilie.