Paris Saint-Germain s-a răzbunat după înfrângerea cu Lille (locul 2) de etapa trecută și a reușit să învingă duminică Lyon, scor 4-2. Kylian Mbappe a fost vedeta meciului, după ce a înscris două goluri și a depășit o bornă simbolică de goluri marcate.

Mbappe de două ori (15', 52'), Danilo (32') și Di Maria (47') au marcat pentru oaspeți, în timp ce golurile lui Lyon au venit mult prea târziu prin Slimani în minutul 62' și Cornet în minutul 81'.

Prin cele două goluri ale sale marcate duminică, Mbappe a trecut de borna de 100 de goluri marcate în Ligue 1.

Prin victoria reușită în derby, PSG se instalează în fotoliul de lider al Ligue 1. Chiar și așa, se află la egalitate de puncte cu ocupanta locului doi, Lille. Doar golaverajul mai bun face ca PSG să fie lider, în timp ce Lyon a ratat ocazia să urce pe locul doi și este la trei lungimi în urmă.

Victoria le-a permis parizienilor să urce pe primul loc și pentru că Nimes a reușit o victorie nesperată împotriva fostului lider Lille. PSG fusese învinsă de Lille chiar etapa trecută pe propriul teren, scor 1-2.