VIDEO A murit "Mâna lui Dumnezeu" - Diego Maradona, geniul de pe teren și iubirea eternă pentru tricoul Argentinei

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2020, 19:28 Sport | Fotbal


Diego Maradona a murit
Foto: captura mundo deportivo
Cel mai înălțător moment al carierei l-a trăit în 1986, atunci când a adus trofeul Cupei Mondiale în Argentina. Pentru el, tricoul alb-albastru însemna tot, iar compatrioții l-au divinizat mereu. Diego Armando Maradona a părăsit scena vieții la 60 de ani, iar Argentina este în doliu...

Maradona și trofeul Cupei Mondiale din 1986
  • "Cel mai înălțător moment al carierei? Titlul mondial din 1986. Simțeam că ating cerul. Toate visele mele s-au împlinit. În acele clipe, m-am gândit cât de fericiți sunt argentinienii, am reușit împotriva tuturor" - Diego Maradona, vorbind la un moment dat despre ceea ce reprezenta pentru el tricoul Argentinei.
  • "Știu că nu pot schimba lumea, dar nu las pe nimeni să intre în lumea mea să o conducă, să mă controleze. Și nimeni nu mă va face să cred că greșelile pe care le-am făcut îmi vor schimba sentimentele. Sunt același, ca întotdeauna. Sunt eu, Maradona".
Făcând referire la excesele pe care le-a făcut în viață și la ceea ce i-a oferit fotbalul, Maradona a spus în ultimul său interviu următoarele:

"Am fost şi sunt foarte fericit. Fotbalul mi-a dat totul, mai mult decât mi-am putut imagina. Dacă nu aş fi avut această dependenţă, poate aş fi jucat mai mult. Dar totul a trecut şi acum sunt bine" - Diego Armando Maradona.

Maradona și "Mâna lui Dumnezeu" din meciul cu Anglia:



Cel mai frumos moment al carierei: titlul mondial cu Argentina, cucerit în 1986:


Unele dintre cele mai frumoase reușite ale lui Diego Armando Maradona:







Câteva dintre cifrele lui Maradona:
  • A evoluat de-a lungul carierei la echipele: Argentinos (1976-1981), Boca (1981-1982 și 1995-1997), Barcelona (1982-1984), Napoli (1984-1991), Sevilla (1991-1992) și Newell's (1993-1994)
  • A strâns 91 de selecții pentru naționala Pumelor (1977-1994), tricoul Argentinei fiind, după cum chiar el o spunea, cea mai mare bucurie a vieții sale.
  • A înscris 312 goluri pentru echipele de club la care a jucat.
  • A cucerit în carieră 10 trofee: de departe, cel mai drag sufletului său fiind Cupa Mondială din 1986, organizată în Mexic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16726 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    odihna ușoară (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:02)

    falcoind [utilizator]

    Eram copil când se jucau meciurile de la campionatul mondial din Mexic . E primul campionat mondial a cărui amintire a rămas întipărită noi îl prindeam pe televiziunea Maghiara. Amintiri frumoase . RIP
    • +1 (5 voturi)    
      Breking Niuz - Victor Ponta a Plagiat pe Lineker (Joi, 26 noiembrie 2020, 7:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Pe pagina de Twitter a lui Victor Ponta sunt dovezile potrivit carora acesta a copiat comentariul fotbalistului Gary Lineker cu ocazia mortii lui Maradona
      Comentariile sunt de vis
  • -4 (34 voturi)    
    Mare tampenie asta cu (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:09)

    persuasiv [utilizator]

    '' mana lui dumnezeu ''
    • +5 (27 voturi)    
      Baiete... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:50)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Imi pare rau pt tine... sincer...
      • -1 (9 voturi)    
        Baiete .. (Joi, 26 noiembrie 2020, 5:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

        la fel de sincerm ar trebui sa-ti para foarte rau de tine, in primul rand. Dupa aceea, poti sa te milostivesti si cu altii. Dar, repet, de tine in primul rand. Si repede.
      • +2 (6 voturi)    
        Trage-te de sireturi in alta parte (Joi, 26 noiembrie 2020, 6:41)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

        si cu altcineva.Parerile de rau pastreaza-le pentru brigadierii tai.
    • +7 (15 voturi)    
      metafora (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 22:45)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      E o metafora legata de golul dat de Maradona cu mana la mondialul din 1986 contra Angliei. Argentina a si castigat Campionatul Mondial in acel an. Si in meciul respectiv, Maradona a mai dat un gol antologic, luad mingea din propriul teren si dribland tot ce i-a iesit in cale.
      • -2 (20 voturi)    
        o da, fascinant (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:18)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        1. a trisat ca un nenorocit
        2. englezii erau prea domni ca sa faulteze
        • +4 (12 voturi)    
          mda (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:28)

          doejohn [utilizator] i-a raspuns lui dandra

          1. a fost magie, nici unul din arbitrii nu l-au vazut
          2. neputinciosi in fata geniului sau
      • +3 (7 voturi)    
        Are dreptate: (Joi, 26 noiembrie 2020, 5:07)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        "o mare tampenie". Stie si el ca este o metafora. Dar daca e vorba de metafore, poti spune ca a fost "mana diavolului". Cum adica, chiar si intr-o metafora, Dumnezeu te ajuta sa furi (caci asta a fostm, furt)?...
    • +2 (10 voturi)    
      considera ca.. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 22:56)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      in trecut adevarul nu se vedea decat la TV la reuluari// in ziua de azi asa ceva nu este considerat fair-play, dar revenind in in trecut a reusit ceva de geniu, daca-l vedeau arbitrii era eliminat.. a riscat mult cu acel gest... de acolo mana lu Dzeu..
      • +3 (3 voturi)    
        Ceva de ....geniu,fac geniile in (Joi, 26 noiembrie 2020, 7:12)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        laboratoare atunci cand creeaza un vaccin.El a bagat mingea in poarta cu mana.
    • +8 (14 voturi)    
      expresia a fost inventata... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:40)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ca sa justifice onorabil o hotie.
      Ceva de genul... nu a fost prins si a justificat in fata ziaristilor ca n-a fost mana lui, a fos mana lui Dumnezeu. Pentru un credincios justificarea ar fi putut fi socotita o insulta, dar strengarul asta a reusit sa-i faca si pe credinciosi sa zambeasca. Iar Papa (microbist) cred ca l-a iertat instanataneu pe argentinianul din turma sa.
      • +10 (10 voturi)    
        Cred ca altcineva are ultimul cuvant (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:24)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Si acum e Pe mana Lui.
      • +9 (9 voturi)    
        Dumnezeu nu l-a iertat, ca nu-i plac mincinosii (Joi, 26 noiembrie 2020, 1:35)

        Noriega [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Daca avea onoare, recunostea ca a pus mana pe minge, dar de unde onoare la Maradona...
        Ca a fost fotbalist talentat, asta e alta poveste...
        Tot la un mondial, era un meci, Bulgaria cu nu mai stiu cine, si a dat un bulgar gol, mingea a ajuns in bara interioara care sustinea plasa si a iesit asa repede inapoi, incat arbitrul, parca din Coreea de Sud, nici n-a vazut ca a fost gol, nu a validat golul...
        Aia a fost bara lui Dumnezeu pentru adversarii bulgarilor?
        Fotbalul (si alte sporturi) trebuie sa ramana un joc, in rest, daca fair play nu e si mai intra si bani, atunci e o facatura murdara, cum a devenit in ultimii 20 de ani, de cand cu tampenia asta de jucatori profesionisti, cica... :))))
        O tampenie!
  • +14 (14 voturi)    
    RIP (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:42)

    sentenced [utilizator]

    .
  • +5 (15 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:48)

    newlook [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca! A fost, probabil, unul dintre primii 3 cei mai talentati jucatori de fotbal din toate timpurile!
  • +9 (13 voturi)    
    La vida e una tombola ! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 21:02)

    Casargoz [utilizator]

    Multumesc televiziunii bulgare pentru Mexico 86.
    Marado ...
    Marado...

    Olé olé olé olé
    Diego, Diego
    Olé olé olé olé
    Diego, Diego
    Olé olé olé olé
    Diego, Diego
    Olé olé olé olé
    Diego, Diego
    Olé olé olé olé
    Diego, Diego

    Y todo el pueblo cantó
    "Maradó, Maradó"
    La 12 fue quien coreó
    "Maradó, Maradó"
    Su sueño tenía una estrella
    Llena de gol y gambetas...
    Y todo el pueblo cantó:
    "Maradó, Maradó"
    Nació la mano de Dios
    "Maradó, Maradó"
    Sembró alegría en el pueblo
    Regó de gloria este suelo
    Regó de gloria este suelo
    Regó de gloria...
    • -1 (9 voturi)    
      frate, ce fumezi, ca vreau si eu (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:19)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      respira, boss!
    • -6 (12 voturi)    
      mama lui de fotbal (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:23)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      toti vecinii si prorteni tai cred ca sars cov 2 nu exista, nu porti masca, bill gates iti baga cipuri cand iti ia temparatura in supermarket, dar tu canti ole ole ca a murit un trisor ordinar.
      uau, ce preocupari ai, esti fascinant mai baiete,
      lumea e mai buna cand te uiti pe antena 3 si consideri ca iohanis este neamt si iti fura tara, dacia intruchipata, in chipul atotmantuitorului dragnea, care a dat milioane de euro la firme fantoma, ca sa isi faca casele in brazilia si sa falimenteze un judet.
      uau, madarona a murit, la fel si ultimul tau neuron. ole ole ole, sembro alegria, TGM
      • +2 (6 voturi)    
        :) (Joi, 26 noiembrie 2020, 8:13)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        :Vecinii mei se uitau in 1986 la unicul televizor color care prindea bulgarii din cartier. Acolo au invatat un cantecel. Pe care l-au perfectionat apoi pe stadion.
        Vecinii mei au iesit pe strazi in decembrie 89 ca sa cante un cantec invatat de la televiziunea Bulgara:
        OLE OLE OLEEEEEEEEE! Ceusescu nu mai e! Vecinii mei au plecat de acasa spre Piata Universitatii in timp ce altii stateau la coada la portocale. Unii dintre vecinii mei a primit un glont in cap in timp ce Ion Ilescu dormea linistit in cladirea de peste drum.
        Cam atat despre vecinii mei.
        Insa pentru acel Ole Ole Oleee! cred ca ar trebui sa arati niste respect. Cand am iesit in 90 pe strada ne manifestam bucuria victoriei asa cum invatasem de la televizor Mexic 86. Pentru asta ar trebui sa arati putin respect. Chiar si vecinilor mei pe care nu-i cunosti.
      • +1 (3 voturi)    
        Despre preocupari :) (Joi, 26 noiembrie 2020, 8:21)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Antena 3 , Dragnea, Iohanis :) SARS COV 2 ...
        Ce treaba au astea cu comentariul meu?
        Dar am o veste proasta pentru tine, ceva ce ar trebui sa-ti dea de gandit.
        1. Am votat numai PNL in alegeri pana anul asta. Anul asta am cunoscut personal niste viitori deputati. Asa cum am cunoscut niste PSD-isti. Si chiar niste fandositi ( nu stiu cum se cheama partidul lui Ponta) am discutat chiar personal cun site usristi care au facut blat cu primarul de la sectorul 4. Deci ca sa fii fericit mergi tu la vot si voteza-i impacat. Nu conteaza pe pe cine vei vota. Dar nu stau sa-ti explic.
        2.Vestea cea mai proasta pentru tine este ca intr-un fel fac cipuri, sau mai bine zis aplicatia pentru :)
        3. In rest ce sa zic: sanatate.
      • 0 (2 voturi)    
        Antena 3 (Joi, 26 noiembrie 2020, 8:27)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Nu ma uit la Antena 3 dar am auzit ca locul PSD a fost luat de PNL si asta ar trebui sati dea de gandit.
  • +10 (12 voturi)    
    Ve con Dios... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 21:32)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Eram copil...la bunicul meu, la tara. Televizor Venus, antena cu 17 elemente. Bulgarii...poza. Nu pot sa uit emotia aparitiei pe ecranul alb-negru a mascotei Mexicului 86. Eram copil si stateam noptile la ora 3 sa-mi vad idolii... Unul din ei a plecat azi.
  • +5 (11 voturi)    
    Un fotbalist de clasa (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 22:15)

    Kepler [utilizator]

    care a devenit si erou national in Argentina cu faimoasa `mano de Dios' (de fapt pumnul miinii stingi al lui Maradona) din Mexic unde a fost si antrenor nu cu mult timp in urma. Cine stie ce s-ar fi intimplat daca ar fi existat VARul pe atunci ?!
    Oricum, acest gol nu ar trebui sa fie in Top 10 goluri ale sale.
  • +2 (6 voturi)    
    Din fericire ... (Joi, 26 noiembrie 2020, 3:31)

    Observatory [utilizator]

    acest miraculos talent , cules de pe străzile sărace ale Argentinei a reușit la vremea respectiva sa captiveze milioane de admiratori .
    Maradona , a avut ca orice geniu și dușmani, sub diferite motive.....
    Ne a încântat ochii, ne-a captivat inimile , cea ce este cel mai prețios cadou .
    Sa nu uitam ce bucurii a dăruit și napolitanilor !

    RIP Diego Maradona și mulțumesc pentru amintirile geniale și nemuritoare !
  • +1 (13 voturi)    
    Sa-i fie tarana usoara! (Joi, 26 noiembrie 2020, 5:01)

    jhonnyold [utilizator]

    Pe bune, un om talentat in jonglatul mingii, al driblingului, al jocului de fotbal, a ajuns sa fie atat de adulat si apreciat de catre oameni? Pentru ce? Pentru distractie, pentru circ? Pentru a avea motive de adunat, comentat, urlat si tipat la un sprit si o punga de seminte. E clar, lumea asta a luat-o razna de tot, majoritatea e de o prostie urlatoare iar societatea si valorile ei par a fi pe duca. As fi tare curios cate de tare va urla media si socializarea asta online pentru acei cercetatori care vor scoate vaccinul asta nenorocit, sau cat va urla pentru cei din sistemul sanitar care au murit prin spitale ajutant bolnavii, efectiv ca niste soldati pe front? Categoria de activitati neesentiale, asa cum s-au dovedit a fi in aceste vremuri multe lucruri, inclusiv fotbalul, par a fi importante doar daca majoritatea, impotenta intelectual, detine cele mai multe trompete care se aud, si vad. Vai de lumea asta in care am ajuns!