Bayern a bifat un sezon 2019-2020 magic, iar tripla vorbește de la sine despre această performanță (Bundesliga, Cupa Germaniei, Champions League), formația bavareză reușind duminică seară să cucerească a șasea "urecheată" din istorie (a egalat-o pe Liverpool). A fost 1-0 pentru nemți la Lisabona contra PSG-ului, iar Parisul nu-și îndeplinește nici de această dată marele său vis: cucerirea Ligii Campionilor.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Golul care a făcut diferența a fost marcat de Kingsley Coman, în minutul 59. Aici poți vedea această reușită.

În urma succesului de duminică seară, Bayern a ajuns la 6 trofee Champions League cucerite, egalând-o astfel pe Liverpool (se află ambele pe locul trei).

Poziția secundă este ocupată de AC Milan (șapte cupe), în timp ce Real Madrid este prima: 13.

Cele mai importante momente ale finalei de la Lisabona:

Bayern este noua campioană a Europei, 1-0 vs PSG

Final de meci la Lisabona

90+1' Combinație între Mbappe și Neymar, dar mingea nu ajunge în poarta...Ocazie importantă pentru parizieni

S-au arătat cinci minute de prelungire

Jucătorii lui PSG începe să se precipite, iar nemții profită și țin mingea cât mai departe de poarta lui Neuer

70' Marquinhos trimite spre colțul lung, dar Neuer are o intervenție de portar de handbal: evită golul blocând mingea cu piciorul drept

66' Mbappe sare peste o minge, dar Neuer nu poate fi păcălit cu o asemenea execuție

59' Acțiune școală de atac a nemților, Kimmich centrează perfect pentru Coman, iar lovitura de cap acestuia trimite mingea în plasă: Bayern are 1-0 cu PSG

Miza partidei deja începe să se vadă, se joacă mult la centrul terenului, fară ocazii de gol până acum în a doua repriză

A început repriza a doua

Pauză la Lisabona, remiză albă între PSG și Bayern

⚠️ End-to-end. Fast-paced. Chances for both sides.

45' Mbappe trimite telefonat, iar francezii trec din nou pe lângă deschiderea scorului

31' Keylor Navas intervine la o lovitură de cap a lui Lewandowski

25' Boateng, accidentat, este înlocuit de Sule

24' Di Maria primește mingea într-o poziție ideală, dar piciorul drept nu este punctul forte al argentinianului...Ce ocazie a ratat PSG-ul!

22' Lewandowski are o agilitate fantastică, se întoarce, trimite, dar doar bara îl poate opri...

18' Neuer parează șutul lui Neymar, a fost cea mai mare ocazie de gol de până acum

15' Încă o data Mbappe are o poziție bună, dar întârzie șutul și este blocat din nou

14' Șutul lui Mbappe din colțul careului mare este blocat de apărarea celor de la Bayern