FC Barcelona a suferit pe Estadio da Luz una dintre cele mai crunte înfrângeri din istoria sa. Bayern Munchen nu a arătat milă, a dominat de la un capăt la celălalt partida din sferturile Champions League și s-a impus cu 8-2 devenind prima echipă care înscrie mai mult de cinci goluri împotriva catalanilor într-un meci dintr-o competiție europeană.

Pentru bavarezi au marcat Muller '4, '31, Perisic '22, Gnabry '28, Kimmich '63, Lewandowski '82 și Coutinho '85, '89. Golurile catalanilor au fost înscrise de Alaba '7 (autogol) și Luis Suarez '57.

Aici poți urmări un rezumat al partidei dintre FC Barcelona și Bayern Munchen.

Pentru prima oară din 2006, nici Lionel Messi şi nici Cristiano Ronaldo nu vor evolua în semifinalele Champions League, după ce echipele lor au fost eliminate din competiţie. De asemenea, pentru prima oară din 2007, Spania nu va avea nicio echipă în semifinale, după ce Atletico Madrid şi FC Barcelona au fost eliminate în sferturi.

Au evoluat echipele:

FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Piqué, Lenglet, Jordi Alba - De Jong, Busquets (Fati '70), Sergi Roberto (Griezmann '46), Vidal - Messi, Luis Suarez. Antrenor: Quique Setien

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, J. Boateng (Sule '76), Alaba, A. Davies (Hernandez '84) - T. Alcantara, Goretzka (Tolisso '84)- Gnabry (Coutinho '75), T. Müller, Perisic (Coman '67) - Lewandowski. Antrenor: Hans Flick

Se mai dispută în sferturi:

Sâmbătă, ora 22:00

Manchester City vs Olympique Lyon

Semifinale:

PSG vs Leipzig

Bayern vs City / Lyon.

Semifinalele vor avea loc pe 18 și 19 august, iar marea finală pe 23 august. Partidele pot fi urmărite în direct pe Digisport, Telekomsport și LookTV.