Juventus Torino s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei, după ce a învins-o, miercuri, pe teren propriu, pe AS Roma, scor 3-1. Cristiano Ronaldo a marcat din nou pentru "Bătrâna Doamna" și a ajuns la 19 goluri în actualul sezon, în toate competițiile.

Ronaldo a deschis scorul în minutul 26, iar Bentancur 38' și Bonucci 45+2' au stabilit rezultatul primei reprize. Singura reușită a romanilor a fost de fapt un autogol. Șutul în forță al lui Cengiz Under de la marginea careului de 16 metri a lovit bară transversală, iar Buffon, din cădere, a împins mingea în propria poartă.

Pentru Cristiano Ronaldo a fost primul gol în Cupa Italiei, al 19-lea în acest sezon competițional și al 47-lea de la venirea sa la Juventus. În actualul sezon, lusitanul a marcat pentru Juve 16 goluri în Serie A, două în Champions League și unul în Cupa Italiei.

Juventus va juca în semifinale cu învingătoarea dintre AC Milan și Torino.