Sepsi Sfântu Gheorghe și-a trecut în cont a treia victorie consecutivă în Liga 1, după ce a revenit de la 0-1 în fața celor de la Chindia Târgoviște și s-a impus cu 3-1, pe teren propriu, în etapa cu numărul 22.

Liga 1Foto: lpf.ro

Chindia Târgoviște a deschis scorul în minutul 22, prin Ivancic. Cinci minute mai târziu, Sepsi a egalat prin Vasvari, care a înscris dintr-un penalty. După pauză, gazdele au mai marcat de două ori, Florin Ștefan 77' și Flores 86' trecându-și și ei numele pe lista marcatorilor.

Chindia Târgoviște a rămas în inferioritate numerică în minutul 80, după ce Yameogo a reușit "performanța" de a primi două cartonașe galbene într-un minut.

Sepsi a acumulat 28 de puncte și a urcat pe locul 8 în clasament, depășind-o pe Dinamo, care are însă tot 28 de puncte. Chindia Târgoviște ocupă locul 12, cu 21 de puncte.

Au evoluat echipele:

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, F. Ştefan – Fulop (Velev ’87), Vaşvari, Deaconu (Flores ’50) – Carnat (Karanovic ’63), Safranko, Ştefănescu. Antrenor: Leo Grozavu

Chindia Târgovişte: Aioani – Benga, Dudea, Leca – Yameogo, Novac, Bic, Negrea (Dumitraşcu ’46) – Raţă (Burlacu ’79) – Neguţ, Ivancic (Piţian’84). Antrenor: Viorel Moldovan

Cartonaşe galbene: Bouhenna ’75 / Benga ’19, Yameogo ’79, ’80, Leca ‘90+1

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Mihai Marius Marica, Alexandru Vodă – Horia Gabriel Mladinovici

Observatori: Constantin Ştefan, Cătălin Cursaru