​Lazio a bifat a opta victorie consecutivă în Serie A, pe terenul celor de la Cagliari, scor 2-1. Trupa lui Simone Inzaghi s-a impus grație a două goluri marcate în prelungiri, după ce a fost condusă cu 1-0 până în minutul 90+3.

Neînvinsă de 13 etape în Serie A, Cagliari a deschis scorul în minutul 8, prin Simeone. Gazdele și-au păstrat avantajul până în minutul 90+3, când Alberto a egalat situația pe tabelă. Lazio a mai marcat o dată, chiar la ultima fază, Caicedo aducând victoria cu un gol reușit în minutul 90+8.

La Lazio, fundaşul Ştefan Radu a jucat până în minutul 80, când a fost înlocuit de Caicedo.

În urma acestui succes, Lazio a acumulat 36 de puncte și se menține la trei lungimi de Inter și Lazio, primele două clasate, în timp ce Cagliari se găsește pe locul 5, cu 29 de puncte.