Arsenal a învins-o în deplasare pe West Ham United, scor 3-1, în ultimul meci al etapei a XVI-a a campionatului Angliei. Conduși cu 1-0 la pauză, tunarii au revenit și au înscris de trei ori în decurs de nouă minute.

West Ham a deschis scorul în minutul 38, prin Ogbonna. Pentru Arsenal au punctat Martinelli 60', Pepe 66' și Aubameyang 69'.

Pentru Arsenal a fost prima victorie sub comanda antrenorului interimar Freddie Ljungberg, înlocuitorul spaniolului Unai Emery, după un egal cu Norwich City (2-2) şi o înfrângere pe teren propriu cu Brighton (1-2), punând capăt astfel celei mai lungi serii de meciuri fără victorie din ultimii 42 de ani.

Tunarii nu mai câștigaseră de nouă meciuri. Ultima dată se impuneau în Europa League, în fața celor de la Guimaraes, scor 3-2, pe 24 octombrie.

Arsenal ocupă locul 9 în clasament,cu 22 de puncte, la egalitate cu alte trei formații: Sheffield United (locul 8), Crystal Palace (locul 10) și Newcastle (locul 11). West Ham se află pe locul 16, cu 16 puncte.

Vezi aici rezumatul meciului West Ham vs Arsenal.