Rapid București a încheiat la egalitate partida din deplasare cu Metaloglobus, scor 0-0, în etapa a noua a Ligii a II-a. Echipa lui Pancu a evoluat cu un jucător în plus încă din minutul 13, însă nu a reușit să profite de superioritatea numerică.

De la Metaloglobus a fost eliminat portarul Nedelcovici, în minutul 13. Roskopf a scăpat singur cu portarul gazdelor, acesta a ieșit din careul de 16 metri și a blocat mingea cu mâinile. Centralul Robert Avram i-a acordat inițial cartonașul galben lui Nedelcovici, însă a revenit asupra deciziei și i-a arătat cartonașul roșu.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul 4, cu 17 puncte. Metaloglobus ocupă poziția a șaptea, cu 14 puncte.

Tot duminică, Ripensia Timișoara a învins, pe teren propriu, pe Sportul Snagov, scor 3-1. Timișorenii sunt pe locul 11, cu 11 puncte, în timp ce Snagov (aflată la a opta înfrângere în acest sezon) ocupă ultima poziție, cu un singur punct.

Etapa a șaptea din Liga a II-a se va încheia marți, cu duelul dintre Petrolul Ploiești și CS Mioveni (ora 17:45).