Dinamo s-a calificat în optimile Cupei României, după ce s-a impus cu 3-1 în fața celor de la UTA Arad. Dan Nistor a contribuit din plin la victoria "câinilor", cu un gol și două pase decisive. În altă partidă a zilei, Foresta Suceava (echipă din Liga a 3-a) a furnizat surpriza și a eliminat-o din competiție pe Gaz Metan Mediaș, scor 2-1.

Cupa RomanieiFoto: frf.ro

Rezultate înregistrate marți:

UTA Arad - Dinamo 1-3

Au marcat: R. Moise 18' / Moldoveanu 14', Nistor 58', Neicuțescu 82'

Foresta Suceava - Gaz Metan Mediaș 2-1

Au marcat: Dudu 41', Martin 44' / Buș 8'

Flacăra Horezu - Astra 0-2

Au marcat: Gheorghe 44', Ajayi 83'

Metalul Buzău - AFK Csikszereda 1-0

A marcat: Păun 45+1'

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Academica Clinceni 2-3

Au marcat: Păturcă 63' pen., Negruț 90+1' / Ion 38', Barbu 78' pen., Deretti 84'

Concordia Chiajna vs FC Voluntari 2-3

Au marcat: Nica 2', Bari 53' / Benzar 17', Țîră 43', Costin 60'

Se mai dispută în şaisprezecimi:

  • Marţi, 24 septembrie

21:30 U Craiova 1948 SA vs Universitatea Cluj

stadion Ion Oblemenco – Craiova, în direct la Digi, Look, Telekom

  • Miercuri, 25 septembrie

16:00 Chindia Târgovişte vs AFC Hermannstadt

stadion Ilie Oană – Ploieşti, în direct la Digi, Look, Telekom

16:30 CS Făurei vs CS Mioveni

stadion Orăşenesc – Făurei

16:30 Industria Galda vs FC Petrolul Ploieşti

Galda Arena – Galda de Jos

18:45 CSM Reşiţa vs Universitatea Craiova

stadion Ion Oblemenco, în direct la Digi, Look, Telekom

21:30 FC Botoşani vs CFR Cluj

stadion Municipal – Botoşani, în direct la Digi, Look, Telekom

  • Joi, 26 septembrie

16:30 Ripensia Timişoara vs Sepsi OSK Sf. Gheorghe

stadion Electrica – Timişoara

16:30 Sănătatea Cluj vs FC Viitorul Constanţa

Cluj Arena – Cluj-Napoca, în direct la Digi, Look, Telekom

18:45 Fotbal Club Rapid vs ACSM Politehnica Iaşi

stadion Gloria – Buzău, în direct la Digi, Look, Telekom

21:30 Metaloglobus Bucureşti vs FCSB

stadion Anghel Iordănescu – Voluntari, în direct la Digi, Look, Telekom).