Liverpool, deţinătoarea trofeului Champions League, a debutat cu o victorie în noua ediţie din Premier League, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa nou promovatei Norwich City, într-o partidă disputată vineri seara, informează Agerpres.

"Cormoranii" au deschis scorul în urma unui autogol al căpitanului oaspeţilor, Grant Hanley (7), iar apoi au mai punctat de trei ori până la pauză, prin Mohamed Salah (19), Virgil Van Dijk (28) şi Divock Origi (42). Norwich a marcat golul de onoare în repriza secundă, prin Teemu Pukki (64).

Bucuria gazdelor a fost umbrită de accidentarea portarului brazilian Alisson Becker, care a părăsit terenul în minutul 39 şi va rata duelul cu Chelsea din Supercupa Angliei, programat miercuri. Becker, care a suferit o leziune musculară la un picior, a fost înlocuit cu spaniolul Adrian, jucător achiziţionat de Liverpool în cursul acestei săptămâni.

Click aici pentru cele mai importante momente ale partidei dintre Liverpool și Norwich.