​Paris Saint-Germain, campioana din Ligue 1, a câştigat, sâmbătă, pentru a şaptea oară consecutiv Supercupa Franţei. Echipa lui Thomas Tuchel s-a impus în fața celor de la Rennes, câștigătoarea Cupei Franței, scor 2-1, în partida disputată pe stadionul Universiade Sports Centre din Shenzhen (China).

Rennes a marcat prima, prin Hunou, în minutul 13, însă PSG a întors scorul după pauză. Mbappe 57' şi Di Maria 73' au înscris golurile victoriei care au adus a noua Supercupă a Franței și al 40-lea trofeu din istoria clubului parizian.

Kylian Mbappe a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului.

Partida contând pentru Supercupa Franţei s-a aflat la a doua ediţie disputată în China, la Shenzhen. Anul trecut, PSG o învingea pe AS Monaco, scor 4-0.

PSG a mai câştigat trofeul de opt ori, în 1995, 1998 şi în perioada 2013 – 2018.

Rennes a câștigat Cupa Franței chiar în fața celor de la PSG, 6-5 la loviturile de departajare, scorul fiind 2-2 după 120 de minute de joc.

Rennes nu mai câștigase un trofeu de 48 de ani. Se întâmpla în 1971, când o învingea pe Lyon (scor 1-0) tot în finala Cupei Franței. Rennes are în palmares trei Cupe ale Franței (1965, 1971 și 2019).