​Argentina a evitat o eliminare rușinoasă de la Copa America, reușind să obțină prima victorie la ediția din acest an a competiției, scor 2-0 cu Qatar. Acest succes le-a asigurart argentinienilor calificarea în sferturi de pe locul doi în Grupa B. Pe primul loc s-a clasat Columbia, victorioasă în ultimul meci cu Paraguay, scor 1-0.

Kun Aguero, gol pentru ArgentinaFoto: copaamerica.com

În meciul de pe Arena do Grêmio din Porto Alegre, Argentina s-a impus în fața campioanei Asiei prin golurile marcate de Lautaro Martinez (4) şi Sergio Aguero (82). În sferturi, echipei Albiceleste va juca împotriva Venezuelei, vineri, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

În faţa a 39.100 spectatori au evoluat echipele:

Qatar: Saad Al Sheeb - Pedro Correia (Hamid Khaleffa, 85), Bassam Hicham Al Rawi, Boualem Khoukhi, Salem Al Hajri (Abdullah Alahrak, 77), Tarek Salman - Karim Boudiaf, Abdelaziz Mohamed, Hassan Al Heidos - Akram Afif, Almoez Ali Abdulla. Selecţioner: Felix Sanchez.

Argentina: Franco Armani - Renzo Saravia, Juan Foyth (German Pezzella, 87), Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Giovani Lo Celso (Marcos Acuna, 57) - Lionel Messi - Sergio Aguero, Lautaro Martínez (Paulo Dybala, 76). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Vezi aici rezumatul meciului Qatar vs Argentina.

Columbia a învins naționala Paraguayului, scor 1-0, pe Arena Fonte Nova din Salvator. Diferenţa a fost făcută de golul lui Gustavo Cuellar (31). Echipa antrenată de Carlos Queiroz a terminat Grupa B pe primul loc, cu punctaj maxim.

Columbia va juca în sferturi contra echipei clasate pe locul secund în Grupa C, Uruguay sau Chile.

Pe Arena Fonte Nova, în faţa a 15.000 de spectatori, au evoluat echipele:

Columbia: Alvaro Montero - Santiago Arias, Cristian Zapata, Jhon Lucumi, Cristian Borja - Gustavo Cuellar, Jefferson Lerma, Edwin Cardona (Wilmar Barrios, 84) - Juan Cuadrado (James Rodriguez, 58), Radamel Falcao Garcia (Duvan Zapata, 66), Luis Diaz. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Paraguay: Roberto Fernandez - Ivan Piris, Gustavo Gomez, Junior Alonso, Santiago Arzamendiam - Rodrigo Rojas (Juan Iturbe, 62), Richard Sanchez, Derlis Gonzalez (Oscar Romero, 81), Miguel Almiron, Matías Rojas (Cecilio Dominguez, 46) - Oscar Cardozo. Selecţioner: Eduardo Berizzo.

Vezi aici rezumatul partidei Columbia vs Paraguay.

4. Qatar 1 punct (2-5)

*în sferturi se califică primele două clasate din fiecare grupă și cele mai bune două echipe de pe locul 3

Clasamentul locului 3:

1. Peru 4 puncte (3-6), trei meciuri

2. Paraguay 2 puncte (3-4), trei meciuri

3. Japonia 1 punct (2-6), două meciuri

În România, meciurile de la Copa America (15 iunie - 7 iulie) se văd în direct pe Eurosport 1 și pe platforma Eurosport Player.