Germania a terminat la egalitate cu Austria, scor 1-1, în ultimul meci al Grupei B de la CE Under 21. În urma acestui rezultat, nemții au încheiat pe prima poziție în grupă și și-au asigurat astfel prezența în semifinalele competiției. În cealaltă partidă a serii, Danemarca a învins-o pe Serbia, scor 2-0, și s-a clasat pe locul doi în Grupa B, ieșind din calculele calificării.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

În meciul disputat pe Dacia Arena din Udine, Germania a deschis scorul în minutul 14, prin Gian-Luca Waldschmidt. Nemții au fost în avantaj doar 10 minute. Kevin Danso a marcat de la 11 metri și a stabilit scorul final al partidei.

Danemarca s-a impus cu 2-0 în fața Serbiei, pe stadionul Nereo Rocco din Trieste. Golurile victoriei au fost înscrise de Jacob Bruun Larsen (21') și Jacob Rasmussen (51'). În ciuda victoriei, danezii au ieșit din calculele pentru calificarea de pe cel mai mai bun loc 2, având golaveraj mai slab decât Italia, aflată pe locul secund în Grupa A.

Rezultatele înregistrate în Grupa B:

17 iunie: Serbia – Austria 0-2 (Wolf 37, Horvath 78), Germania – Danemarca 3-1 (Richter 28, 52, Waldschmidt 65 / Skov 73-pen.)

20 iunie: Danemarca – Austria 3-1 (Mæhle 33, 77, Olsen 90+3 / Lienhart 47), Germania – Serbia 6-1 (Richter 16, Waldschmidt 30, 37, 80, Dahoud 69, Maier 90+2 / A. Živković 85-pen.)

23 iunie: Austria – Germania 1-1 (Kevin Danso 24 / Gian-Luca Waldschmidt 14), Danemarca – Serbia 2-0 ( Jacob Bruun Larsen 21, Jacob Rasmussen 51)