Manchester City a cucerit pentru a două oară consecutiv titlul de campioană în Premier League. "Cetățenii" au fost conduși cu 1-0 pe terenul celor de la Brighton, dar au reacționat imediat și au intrat în avantaj la pauză (2-1). Trupa lui Guardiola a risipit emoțiile în partea a două, marcând încă două goluri. S-a încheiat 4-1, iar Manchester City își trece în palmares al șaselea titlu din istorie. Rivala Liverpool a învins-o cu 2-0 pe Wolves, dar victoria a fost în zadar.

Rezumatul meciului Brighton vs Manchester City.

Lupta la titlu dintre Manchester City și Liverpool s-a dat până în ultima etapă, însă n-a mai fost loc de minuni pentru echipa lui Klopp. "Cetățenii" aveau nevoie de victorie pentru a fi siguri de al doilea titlu consecutiv și au obținut-o fără probleme.

Echipa lui Pep Guardiola a fost condusă de Brighton, Murray deschizând scorul în minutul 27. Oaspeții au dat replica imediat, Kun Aguero restabilind egalitatea la următoarea fază (28'). Laporte a majorat diferența 10 minute mai târziu, iar City a intrat în avantaj la pauză, scor 2-1.

Mahrez a dus scorul la 3-1 în minutul 63, cu șut superb de la marginea careului de 16 metri, aducând liniștea în tabăra "cetățenilor". Scorul final a fost stabilit de Gundogan în minutul 72. Germanul a înscris direct din lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri.

Atacantul român Florin Andone a fost rezervă la Brighton în acest meci, fiind introdus pe teren în minutul 67, în locul lui Glenn Murray, autorul unicului gol al gazdelor.

Manchester City a încheiat sezonul cu un punct avans față de Liverpool, cea care s-a impus în ultima etapă împotriva celor de la Wolverhampton, scor 2-0. Ambele goluri ale partidei de pe Anfield au purtat semnătura lui Mane (17' și 81').

Astfel, Manchester City câştigă al doilea trofeu al sezonului, după Cupa Ligii Angliei, iar săptămâna următoare, pe 18 mai, va avea ocazia să realizeze "tripla". Echipa lui Guardiola va juca finala Cupei Angliei, contra celor de la Watford, pe Wembley.

De-a lungul timpului, Manchester City a mai fost campioana Angliei în 1937, 1968, 2012, 2014 şi 2018.