Fără obiectiv la finalul sezonului, Real Madrid s-a impus pe teren propriu, scor 3-2, în fața celor de la Villareal, în etapa a 36-a din La Liga. Cu 68 de puncte, echipa antrenată de Zinedine Zidane va termina, cel mai probabil, pe locul al treilea (două meciuri rămase de jucat, șase puncte în urma rivalilor de la Atletico).

Mariano Diaz a profitat de o greșeală în defensiva "submarinului galben" și a înscris după doar 84 de secunde dintre doi fundași. Gerard Moreno a egalat pentru oaspeți, în minutul 11, cu un șut plasat din marginea careului.Vallejo a interceptat un șut trimis de Marcelo și a readus-o pe Real în avantaj înaintea pauzei, cu o execuție din careul mic.

Același Mariano a reușit "dubla" la patru minute după reînceperea jocului, împingând în poartă pasa lui Carvajal. Jaume Costa a redus din diferență în minutul 90+4, mult prea târziu pentru echipa sa.

Vezi aici golurile partidei dintre Real Madrid și Villarreal.

Villarreal se clasează pe 15, cu 40 de puncte. Echipa lui Javier Calleja are cinci lungimi în fața celor de la Real Valladolid (primul loc retrogradabil).