​​Borussia Dortmund a mai făcut un pas greșit în cursa de urmărire a liderului Bayern Munchen, după ce a terminat la egalitate, scor 2-2, în deplasarea de la Bremen. Echipa antrenată de Lucien Favre a condus cu 2-0, însă o gafă a portarului Burki i-a trezit pe jucătorii echipei gazdă.

Christian Pulisic a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 6, după o acțiune individuală. Paco Alcacer majora avantajul Borussiei dintr-o lovitură liberă executată excelent în minutul 41.

Dominată în primele 70 de minute, Werder a reintrat în partidă după ce Burki a gafat incredibil la șutul lui Mohwald (intrat pe teren cu zece minute în urmă). Pizarro a stabilit scorul final după doar alte cinci minute.

În celălalt meci important în lupta pentru titlu, Bayern Munchen s-a impus cu 3-1, pe teren propriu, în fața celor de la Hannover și a obținut un avantaj confortabil (patru puncte) înaintea ultimelor două etape din Bundesliga.

Vezi aici cele mai importante faze ale partidei dintre Werder Bremen și Borussia Dortmund.

Meciuri rămase pentru Bayern Munchen: RB Leipzig (d), Frankfurt (a).

Meciuri rămase pentru Borussia Dortmund: Dusseldorf (a), Monchengladbach (d).