Egipt a ajuns in finala mare dupa victoria cu 4-1 impotriva echipei care a prestat cel mai bun joc la actuala editie a competitiei, Cote D'Ivoire. Faraonii au deschis rapid scorul, in minutul 12 prin Fathi, al carui sut a fost deviat in proprie poarta de un fundas ivorian.

Pana la pauza, elefantii au trecut de doua ori pe langa egalare, dar ghinionul a fost de partea lor, Drogba ratand singur cu portarul.

Dupa pauza lucrurile au decurs la fel: ivorienii au ratat iar egiptenii au marcat. Mai intai, Zaki a dus scorul la 2-0, dar dupa un singur minut a venit si soarele pe strada elefantilor care au redus diferenta prin sutul superb al lui Kader Keita. Doar patru minute ivorienii au sperat, pentru ca acelasi Zaki a prins un sut fenomenal de la 20 de metri si soarta meciului a fost decisa.

Din acel moment, jucatorii din Cote D'Ivoire si-au pierdut capul si nu au mai putut construi nimic, iar egiptenii au trecut de doua ori pe langa marirea avantajului, pe contraatac Zaki si Zidan putand marca. Golul patru a venit in cele din urma in prelungiri, Aboutrika inscriind tot pe un contraatac.

Egipt castiga astfel rejucarea finalei de acum doi ani si isi va apara trofeul in finala contra Camerunului, echipa pe care au surclasat-o in grupa. In meciul de debut al celor doua formatii, Egipt s-a impus cu 4-2.