Dinamo București a obținut o victorie clară în fața celor de la Politehnica Iași, scor 3-0, și pare să fi reînviat sub conducerea lui Mircea Rednic. "Câinii" continuă să spere într-o poziție de play-off, aflându-se în acest moment la șapte puncte distanță de locul al șaselea, ocupat de Astra Giurgiu.

Cinci dintre jucătorii transferați de dinamoviști au debutat încă din primul minut al partidei și au evoluat foarte bine. Dinamoviștii au început în forță partidă, au atacat insistent și au marcat încă din minutul 7, când Zenke i-a centrat perfect lui Montini. Tot cei doi au ratat o dublă ocazie câteva momente mai târziu. Ieșenii au echilibrat partida, însă tot Dinamo avea să marcheze în minutul 69, când Nistor l-a găsit în careu pe același Montini, care a marcat al șaselea gol în tricoul alb-roșu. Daniel Popa a închis tabela în minutul 90+3.

Au evoluat echipele:

Dinamo: McDermott - Sorescu, Klimavicius, R.Grigore, Aliji - I.Filp - Zenke (Popa '63), Nistor, Ait-Atmane (Mustoe '53), Jaadi - Montini (N'Diaye '75). Antrenor: Mircea Rednic

Poli Iaşi: Rusu - Gallego (Bosoi '30), Gardoş, Frăsinescu, Sin - Cioinac, Qaka - Almada, Flores (Enoh '74), P.Petre - Sanoh (Burlacu '61). Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Filip '29, Klimavicius '36, Grigore '59, Nistor '81 / Gardoş '80, Qaka '82

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic.

La partidă au asistat 2.860 de spectatori.

Rezultatele înregistrate în această etapă:

Concordia Chiajna vs FC Botoşani 0-1 (Fabbrini '72)

Gaz Metan Mediaş vs Astra Giurgiu 1-1 (Chamed ‘45+1 / Butean ‘66)

Dunărea Călăraşi vs FCSB 1-1 (Mediop ’30 / Dennis Man ‘16)

CFR Cluj vs Hermannstadt 1-1 (Ţucudean '77 / Tătar '29)

FC Voluntari vs Sepsi Sf. Gheorghe 4-2 (Ricardinho '14, Balaur '36, Gadze '62, Tudorie '78 / Tandia '24, Hamed '90)

FC Viitorul vs Universitatea Craiova 0-0

Dinamo vs Politehnica Iaşi 3-0 (Montini '7, '69, Daniel Popa '90+3)