CS Universitatea Craiova a cucerit Cupa României la fotbal după o pauză de 25 de ani, duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, graţie victoriei cu 2-0 (1-0) în finala cu formaţia de ligă secundă FC Hermannstadt, scrie Agerpres.

CS U Craiova vs FC HermannstadtFoto: cuparomaniei.frf.ro

Brazilianul Gustavo (30) şi Alexandru Mitriţă (58) au marcat golurile succesului formaţiei din Bănie, la ediţia cu numărul 80 a Cupei României.

Revelaţia competiţiei a început mai bine partida şi a avut primele ocazii de gol, prin Tătar (3), care a tras din lovitură liberă, puţin pe lângă poartă, şi Dâlbea (18) care a reluat cu capul alături de ţintă.

Universitatea a deschis scorul prin Gustavo, cu un şut din marginea careului, la colţul lung (30). Până la pauză, craiovenii şi-au creat şi alte ocazii de gol, dar Căbuz a respins şutul lui Zlatinski (34), iar Băluţă (40), scăpat singur spre poartă, a fost blocat in extremis. Zlatinski (40) a tras pe lângă poartă.

FC Hermannstadt a avut o situaţie cu potenţial, dar şutul lui Rusu (41), de la 30 de metri, s-a dus pe lângă poartă.

În partea secundă, Petrescu a reluat peste poartă (52) din situaţie bună.

Universitatea a marcat al doilea gol în min. 58, când Băluţă a scăpat din nou singur spre poartă şi l-a servit ideal pe Mitriţă.

Băluţă (77) a şutat peste poartă din careu, iar peste câteva zeci de secunde a fost blocat de portarul Cabuz în afara careului.

Universitatea şi-a trecut în palmares al şaptelea său trofeu în Cupa României, după cele din 1977, 1978, 1981, 1983, 1991 şi 1993.

În drumul său către trofeu, Universitatea le-a eliminat pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (2-0), CS Afumaţi (3-2, după prelungiri), Dinamo (1-0) şi FC Botoşani (5-1 şi 1-2).

Până în finală, FC Hermannstadt a trecut de Industria Galda de Jos (3-1), FC Voluntari (1-0), Juventus Bucureşti (2-0), FCSB (3-0), Gaz Metan Mediaş (1-0 şi 3-2).

Universitatea încheie astfel un sezon remarcabil, cu un trofeu după o pauză de 25 de ani şi cea mai bună clasare în campionat (locul al treilea) după 23 de ani.

În Supercupa României, în iulie, la Craiova, Universitatea va înfrunta campioana CFR Cluj.

CS Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 2-0 (1-0)

Au marcat: Gustavo Di Mauro Vagenin (30), Alexandru Mitriţă (58).

Bucureşti, Arena Naţională: 30.642 spectatori

Cupa României - finala

Au evoluat echipele:

Universitatea Craiova: 51. Miodrag Mitrovic - 4. Răzvan Popa, 6. Renato Kelic, 2. Tiago Ferreira - 27. Ivan Martic, 8. Alexandru Mateiu, 23. Hristo Zlatinski (căpitan), 11. Nicuşor Bancu - 7. Gustavo Di Mauro Vagenin (14. Dominik Glavina, 74), 10. Alexandru Băluţă (30. Radoslav Dimitrov, 90), 28. Alexandru Mitriţă (36. Andrei Burlacu, 84). Antrenor: Devis Mangia

Rezerve neutilizate: 49. Laurenţiu Popescu - 5. Vladimir Screciu, 21. Fausto Rossi, 26. Andre Santos.

AFC Hermannstadt: 1. Cătălin Căbuz - 91. Alexandru Coman, 27. Radu Crişan, 4. Ionuţ Stoica, 17. Daniel Tătar - 5. Răzvan Dâlbea (căpitan; 8. Alexandru Curtean, 64), 15. Robert Boboc - 14. Andrei Hergheligiu (10. Cosmin Neagu, 69), 90. Bogdan Rusu, 7. Petrişor Petrescu - 89. Dragoş Blănaru (44. Lucian Dumitriu, 77). Antrenor: Alexandru Pelici

Rezerve neutilizate: 12. Toma Niga - 6. Cătălin Pârvulescu, 24. Cristian Danci, 29. Mihai Stancu.

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)

Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - FRF

Cartonaşe galbene: Popa (2), Stoica (27), Zlatinski (42), Bancu (55), Hergheligiu (61), Kelic (61), Crişan (71), Coman (72), Băluţă (73), Boboc (78).