AS Roma a castigat derbiul de mare traditie cu Lazio, scor 2-0, in etapa cu numarul XV din campionatul Italiei. Strootman a deschis scorul in minutul 64, iar Nainggolan a inchis tabela 13 minute mai tarziu. Dupa aceasta etapa, AS Roma se afla pe locul doi in Serie A, in timp ce Lazio se gaseste pe pozitia a cincea.

Strootman a deschis scorul pentru AS RomaFoto: asroma.it

Danilo Cataldi (Lazio), aflat la incalzire, a fost eliminat in minutul 67, dupa deschiderea scorului, pentru agresarea lui Strootman, dupa ce olandezul l-a stropit cu apa.

Portarul Bogdan Lobont a fost rezerva la AS Roma, in timp ce Radu Stefan a evoluat pe toata durata partidei pentru gazde.

5. Lazio (27-16) 28 etc.

AS Roma o va intalni joi pe Astra Giurgiu, de la ora 20.00, pe Arena Nationala, in ultima etapa a grupelor Europa League. Echipa lui Luciano Spalletti se afla pe prima pozitie in Grupa E, cu 11 puncte, si este deja calificata in runda urmatoare a competitiei. Astra ocupa locul al doilea, cu 7 puncte.