Steaua Bucuresti a avut o repriza secunda de vis, joi seara, impotriva danezilor de la Allborg, marcand de 6 ori. A fost o seara a recordurilor, stelistii reusind cea mai categorica victorie inregistrata in istoria grupelor EL (potrivit digisport), iar Keseru cel mai rapid hat-trick (doar 11 minute). Daca prima repriza a fost una mai degraba ingrijoratoare, danezii avand ocaziile mai mari, spusele lui Galca ca Steaua va marca multe goluri s-au adeverit dupa pauza cand Sanmartean (51'), Raul Rusescu cu o dubla (59' si 73') si Keseru cu un hat-trick (65', 71' si 73') au reusit o victorie mare. Ramane insa regretul tribunelor goale.

Pe langa autorii golurilor, trebuie sa remarcam si prestatia extraordinara a portarului Arlauskis care a salvat Steaua cu paradele sale in prima repriza si in debutul reprizei secunde. Cheia jocului a reprezentat-o schimbarea facuta de Costel Galca la inceputul reprizei secunde cand Rapa a fost schimbat cu Rusescu, Varela a trecut in dreapta si totul s-a schimbat in jocul Stelei. Chiar daca nu a reusit sa marcheze in aceasta seara, Alex Chipciu a fost cel mai bun pasator de pe teren fiind si coautor la trei goluri.

• In celalalt meci al grupei, Rio Ave-Dinamo Kiev 0-3. Vezi rezultatele serii in Europa League

Costel Galca, antrenor Steaua: Trebuie saa fim realisti, Aalborg ne-a creat multe probleme in prima repriza, dar am schimbat totul in repriza secunda.

Kent Nielsen, antrenor Aaalborg: N-am mai trait niciodata un asa meci. Trebuie sa ridicam mainile si sa recunoastem ca Steaua a fost mai buna, dar diferenta de scor e mult prea mare. Am ratat cateva ocazii mari la 0-0, iar cand joci cu o echipa de talia Stelei si faci asta ea nu te iarta.

Claudiu Keseru, atacant Steaua: Scorul este usor nedrept deoarece ei au avut o prima repriza buna, iar 0-0 la pauza a fost un rezultat bun pentru noi. In repriza secunda ne-am ridicat nivelul jocului, am devenit mai agresivi si ne-am impus fara probleme.

Everton (Anglia) - VfL Wolfsburg (Germania) 4-1

Au marcat: Naismith '15, Coleman '45+1, Baines '47 (penalti), Mirallas '89 / Rodriguez '90+4

PAOK Salonic (Grecia) - Dinamo Minsk (Belarus) 6-1

Au marcat: Nikolici '4 (autogol), Athanasiadis '11, '16, '28, Papadopoulos '50, Tzandaris '89 / Nikolici '80

sursa: Mediafax

Partida se disputa pe Arena Nationala, dar se joaca fara spectatori, echipa "militara" fiind sanctionata pentru comportamentul suporterilor din returul cu Ludogoret.

Repriza secunda

min 80 Steaua se mentine in ofensiva, are o tranzitie excelenta a balonului si da senzatia ca nu se multumeste cu scorul de pe tabela.

• Comentatorii Digisport anunat ca Steaua a reusit cea mai mare diferenta de scor inregistrata de vreo echipa in grupele Europa League, iar Keseru cel mai rapid hat-trick din istoria competitiei

min 73 GOOOL Rusescu. Probabil cea mai buna repriza facuta de Steaua in europa in ultimii 10 ani

min 71 GOOOL Steaua. Keseru arata ca este intr-o forma de zile mari si reuseste hat-trck-ul ind oar 11 minute, cel mai rapid realizat in Europa League. Ce seara magica. Pacat ca tribunele sunt goale

Min 65 4-0 pentru Steaua. Keseru reusete dubla. Greu de facut live text dupa cum marcheaza Steaua:) Sa-l apreciem pe Costel galca care declara la conferinta de presa ca Steaua va marca multe goluri. Cine nu radea de el la pauza?! :)

min 61 GOOOL Keseru si Steaua pare sa se desprind ain castigatoare. Debut perfect de repriza

min 59 GOOOL Steaua Rusescu revine cu gol in EL pentru ros-albastri transformand cu siguranta o lovitura de la 11 m

min 57 Penalty pentru Steaua. Portarul danez respinge gresit sutul lui Chipicu, iar Keseru este faultat de Larsen in pozitie clara de gol. Arbitrul acord apenlaty si-l elimina pe Larsen. Steaua va juca cu un om in plus

min 54 Bara Aalborg. Szukala deviaza in bara un sut. Steau incepe iarasi sa traiasca periculos

min 51 GOOOL Steaua Sanmartean deschide scorul cu uns ut-centrare de efect

Prima repriza

min 45 Final de prima repriza cu Steaua in atac

min 40 Actiune prelungita de atac a Stelei, dar fara nicio finalitate

min 37 Keseru bate slab o lovitura libera de la circa 20 de m lateral dreapta

min 26 Keseru preia la 30 de m, pivoteaza si-l deschide pe Latovlevici care suteaza periculos din marginea careului. Incep sa s elege actiunile stelistilor

min 25 Steaua a echilibrat meciul si a fost mai prezenta in atac

min 16 O noua ocazie imensa in dreptul danezilor. Wichmann a ajuns singur cu Arlauskis, dar portarul Stelei reuseste sa devieze in extremis balonul

min 5 Aalborg are un debut excelent de meci si are doua ocazii mari de a marca. Jucatorii stelisti par a nu fi intrat serios in meci