Steaua a dominat categoric prima repriza de la Skopje deschizand scorul prin Piovaccari (min 23 )si ratand alte cateva ocazii mari de a se desprinde pe tabela. Si cum ocaziile se razbuna, a fost suficenta o clipa de neatentie din partea lui Szukala si Kostovski (min 45) a adus egalarea pentru macedoneni chiar in prelungirile primei reprize.

Steaua vrea in grupele Champions LeagueFoto: HotNews / Dan Popescu

Remarcatii primei reprize sunt Piovaccari, italianul intrand neasteptat de bine in meci si Nicusor Stanciu, autorul unei curse de senzatie incheiate cu o bara.

Vardar a inceput putin mai bine repriza secunda, dar Steaua a pus rapid stapanire pe joc, Latovlevici si Stanciu facand spectacol pe benzi. Bourceanu (min 72) inscrie cu latul din interiorul careululi, ocaziile curg, Stanciu face dribling dupa dribling si ros-abastri se impun clar si la Skopje dupa ce in retur castigasera cu un sec 3-0.

Urmeaza dubla cu Dinamo Tibilisi din turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Repriza secunda

min 91 Ocazie mare pentru macedoneni. La un pas sa se repete povestea din finalul primei reprize. Acelasi Kostovski scapa singur cu Tatarusanu dar este blocat de portarul stelist in utlima clipa.

min 85 Stanciu face spectacol intr-o cascada de driblinguri

min 81: Ocazie Steaua. Stanciu se joaca cu fundasii adversi, suteaza la coltul scurt, dar mingea loveste din nou bara

min 80: Steaua continua sa practice un joc spectaculos ratand cateva bune oportunitati de a marca

min 77 Centrare Latovlevici din stanga dar Gabi Iancu reia slab din interiorul careului

min 74 Nikolici reia cu capul o centare venita de pe partea dreapta, dar lovitura nu are forta necesara si este retinuta de Pavlovici

min 72 GOOOL Steaua 2-1. Adi Popa face o cursa frumoasa pe stanga si-i paseaza lui Bourceanu care inscrie cu o executie plasata din centrul careului

min 64 Szukala reia periculos cu capul in urma loviturii de colt

min 63 Sut periculos Latovlevici, mingea este deviata si trece putin pe langa poarta lui Pavlovic

min 57 O noua ocazie buna pentru macedoneni care au avut mai mult initiativa in aceste minute

min 55 Sut periculos Adi Popa. Un inceput de repriza pe contre

Iancu intra in locul lui Parvulescu

min 52Ocazie mare Vardar. Acelasi Kostovski trimite periculos cu capul din marginea careului, iar mingea trece aproape de buturile portii lui Tatarusanu

min 50 Steaua incepe in atac si Latovelvici trimite periculos spre poarta macedonenilor din lovitura libera

min 45 Nikolici a intrat in locul lui Piovaccari

Prima repriza:

min 45+1 GOL Vardar. Kostovski este scapata din marcaj de Szukala si marcheaza cu capul din marginea careului mic chiar in ultimele secunde ale primei reprize

min 38 Sut Piovaccari. Italianul este tot mai prezent in meci

min 36 Dubla ocazie uriasa Steaua. Cursa fantastica a lui Stanciu de 30 de m care intra in careu, lobeaza portarul, mingea loveste bara, revine la Stanciu care o trimite spre poarta dar portarul o respinge in ultima clipa.

min 29 Foarfeca spectaculoasa Piovaccari care este aprope de al doilea gol

min 28 Steaua se mentine in atac si ii preseaza in propriul careu pe macedoneni

min 23 GOOOL Steaua. Piovaccarireia din interiorul careului mic. Primul gol pentru italian de la transferul in Ghencea

min 17: Un meci fara momente importante. Ambele echipe nu vor sa riste

min 7: Momente bune ale Stelei care preseaza. Pintilii primeste cartonas galben

min 5: Echipele se studiaza. Vardar joaca precaut

Echipele de start:

Vardar: Pavlovic - Reljic, Bojovic, Tanevski, Cisarski - Petrovic, Temelkov - Gimenez, Petrov, Strojkov - Kostovski. Antrenor: Blagoja Milevski

Rezerve: Zahov, Dimitrovski, Manevski, Simjanoski, Georgiev, Acevski, Lazarevski.

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevic;- Bourceanu, Pintilii- Ad. Popa, N. Stanciu, Parvulescu- Piovaccari. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Rezerve: Fl. Nita - Rapa, Prepelita, L. Filip, M. Radut, G Iancu, Nikolic

"Stim ca o sa ne fie foarte greu sa castigam in fata unui gigant ca Steaua, dar fotbalul e un sport si speram intr-un succes" - Blagoja Milevski, antrenor Vardar Skopje.

"Am fi dorit sa primim mai putine goluri in tur, dar asta este, Steaua a confirmat asteptarile demonstrand ca este o echipa tare. Nu am jucat la nivelul nostru, putem mult mai mult decat am aratat la Bucuresti. Acum nu mai avem nimic de pierdut, asa ca trebuie sa luptam cu toate fortele si sa incercam sa producem o surpriza" - Igor Pavlovici , portarul lui Vardar Skopje.