FC Barcelona a castigat cu 3-1 returul cu AC Milan, promovand in "careul de asi" din Champions League (in tur, 0-0). Catalanii au beneficiat de doua penalty-uri, ambele transformate de Messi: primul penalty a fost acordat in minutul 11, la 0-0, iar al doilea in minutul 41, intr-un moment de cumpana in lupta pentru calificare, pentru ca Milan tocmai egalase. Dupa pauza, Barcelona a marcat repede pentru 3-1 (Iniesta 53), risipind in mare masura emotiile privind promovarea in semifinale.

Barcelona - Milan 3-1 (Messi 11, 41 ambele din penalty, Iniesta 53 - Nocerino 32)

Bayern - OM 2-0 (Ivica Olic 13, 37)

Miercuri se vor disputa ultimele doua "sferturi": Real Madrid - APOEL Nicosia (in tur 3-0) si Chelsea - Benfica Lisabona (1-0 in prima partida).