Federația Română de Haltere a anunțat că Loredana Toma are asigurată calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, după participarea la Cupa Mondială de la Phuket (Thailanda).

Loredana TomaFoto: Vladimir Astapkovich / Sputnik / Profimedia

Loredana Toma s-a calificat la JO 2024, anunță Federația Română de Haltere

Sursa citată precizează că „problemele medicale nu i-au permis Loredanei sa bifeze o participare corespunzătoare la Phuket”.

Sportiva noastră a concurat la categoria 71 kg și s-a clasat pe locul 14 la smuls (105 kg) și la aruncat (130 kg).

Multiplă campioană europeană şi mondială, Toma a fost a 12-a la total, cu 235 kg.

„Confirmările Federației Internaționale de Haltere (privind calificarea Loredanei Toma la JO 2024 - n.r.) urmează a fi anunțate în perioada următoare”, anunță FR Haltere.

România a fost reprezentată de trei sportive la Cupa Mondială de la Phuket, iar Mihaela-Valentina Cambei a cucerit trei medalii la categoria 55 kg: două de argint (smuls şi total) şi una de bronz (aruncat).

Loredana Toma este al 78-lea sportiv român care obține calificarea la JO 2024.