Calificată deja la turneul final al Campionatului European de handbal feminin, naționala României a învins joi Bosnia Herțegovina, scor 37-16, în Grupa 1 preliminară.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: Petr Stojanovski / Panoramic / Panoramic / Profimedia

Bosnia Herțegovina – România 16-37 (8-17), în preliminariile CE 2024 de handbal feminin

Tricolorele au avut o nouă prestație excelentă în Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din acest an.

După prima repriză, avantajul era de nouă goluri pentru elevele lui Florentin Pera, care până la finalul șaizeci de minute au dus diferența la 21 de reușite.

Ostase cu 7 goluri, Bazaliu cu șase și Moroianu cu 5 au fost principalele marcatoare ale României.

În cealaltă partidă a grupei, Croația a învins Grecia cu scorul de 24-13.

Cu punctaj maxim după cinci meciuri, România va întâlni pe teren propriu Croația pe 7 aprilie în ultimul meci al preliminariilor.