Dinamo Bucureşti s-a calificat în play-off-ul pentru sferturile competiției EHF European League, după ce a învins echipa CSM Constanţa, scor 33-25 (16-11), în penultimul meci din Grupa Principală IV.

Echipa de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

De la campioana României s-au remarcat Cindric (8 goluri) și Akimenko (6), în timp ce principalii marcatori pentru CSM Constanța au fost Aliokhin (8) și Ilie (4).

Tot marţi, în cealaltă partidă a etapei, se vor duela Sporting CP - Fuchse Berlin (primele clasate, ambele cu câte 6 puncte).

În prima etapă din grupa B, Dinamo a pierdut cu Sporting CP (33-35), iar CSM Constanţa cu deţinătoarea trofeului, Fuchse Berlin (29-32), iar apoi, în meciul direct cu CSM, Dinamo s-a impus la scor (33-23).

În ultima etapă, pe 5 martie, Dinamo joacă acasă cu Sporting CP, iar CSM Constanţa va evolua pe terenul lui Fuchse Berlin.

1. Sporting CP (129-121 golaveraj) 6 puncte (-1 meci)

2. Fuchse Berlin (129-123) 6 (-1 meci)

3. Dinamo București (161-149) 4

4. CSM Constanța (134-160) 2.

• Prima clasată în fiecare din cele patru grupe principale se va califica direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca play-off, încrucişat, pentru alte patru locuri. Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).
  • Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului, scrie News.ro.