​Echipa feminină de tenis de masă a României se va duela cu selecționata Egiptului în optimile Campionatului Mondial de la Busan (Coreea de Sud), iar câștigătoarea va obține calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Bernadette SzocsFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

România, duel cu Egipt în optimile CM Tenis de masă

Egipt a trecut fără emoții de Chile, scor 3-0, după o confruntare în care a pierdut un singur set.

Hana Goda - Judith Morales 3-0 (11-6, 14-12, 11-6)

Dina Meshref - Daniela Ortega 3-1 (9-11, 11-7, 11-9, 11-9)

Yousra Helmy - Paulina Vega 3-0 (11-7, 11-8, 11-9).

De știut:

• Fetele noastre au întâlnit ultima oară Egiptul în optimile Jocurilor Olimpice de la Tokyo și s-au impus cu 3-0.
  • Calificarea în sferturile competiției este sinonimă cu prezența la Jocurile Olimpice de la Paris, din vara acestui an (26 iunie - 11 august).
  • Câștigătoarea dintre România și Egipt va juca în sferturi cu învingătoarea dintre Croația și Japonia.
  • Lotul feminin este format din Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Elena Zaharia, antrenorii Viorel Filimon, Mihaela Şteff şi kinetoterapeutul Petruţ Ghiţă.
  • Meciurile fetelor noastre pot fi urmărite în direct pe Antena Play, contra cost.