Constantin Popovici a fost desemnat sportivul anului 2023 la high-diving (sărituri în apă de la mare înălțime), a anunțat, joi, World Aquatics.

Constantin PopoviciFoto: Andrea Staccioli/Deepbluemedia/Insidefoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Popovici a cucerit medalia de aur în concursul de sărituri în apă de la 27 metri din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie de la Fukuoka, iar apoi a câștigat circuitul mondial Red Bull Cliff Diving.

La ediţia din acest an a CM, Constantin Popovici s-a clasat pe locul 7, cu un total de 340.50 puncte, pe fondul unei accidentări survenite în Noua Zeelandă, la ultima etapă din circuitul Red Bull.

La feminin, premiul de sportiva anului a fost câştigat de Rhiannan Iffland (Australia).