La debutul în grupele principale ale European League la handbal masculin, Dinamo și CSM Constanța au pierdut partidele disputate de la egal la egal cu adversare bine cotate.

Echipa de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

CSM Constanța – Fuchse Berlin 29-32 / Sporting – Dinamo 35-33, în grupele European League

Calificată de pe primul loc în prima etapă a grupelor, CSM Constanța a pierdut partida de pe teren propriu disputată în fața deținătoarei trofeului, Fuchse Berlin.

Constănțenii au controlat prima repriză, dar deși la pauză conduceau la o diferență de un gol (15-14), finalul a adus victoria nemților.

Pentru CSM, principalii marcatori au fost Komogorov și Ravnic cu câte șapte goluri.

Și Dinamo București a pierdut cu mult ghinion pe terenul celor de la Sporting.

După o primă repriză solidă, bucureștenii aveau avantaj minim la pauză, dar ca și CSM, au cedat în final inițiativa și au pierdut la o diferență de două goluri.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Akimenko cu șase goluri, Kasparek și Zeinelabedin Ali cu câte cinci.

În următoarea etapă a grupelor principale ale European League, Dinamo București va primi pe teren propriu vizita celor de la CSM Constanța.

Clasamentul Grupei 4 a European League la handbal masculin

1. Fuchse Berlin – 6 puncte

2. Sporting – 4 p

3. CSM Constanța – 2 p

4. Dinamo – 0 p

Prima clasată se califică în sferturile European League, iar locurile 2 și 3 în optimi.