U-BT Cluj-Napoca a reușit o calificare fantastică în sferturile EuroCup la baschet masculin, deși a pierdut ultimul meci din grupe cu Lietkabelis, scor 92-87.

Jucatorii echipei de baschet U-BT Cluj-NapocaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Lietkabelis - U-BT Cluj-Napoca 92-87, în grupele EuroCup / Ardelenii, ajutați de eșecul deținătoarei trofeului

Campioana U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia lituaniană Lietkabelis Panevezys, însă a obținut în premieră calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Echipa antrenată de Mihai Silvăşan a pierdut ultimul meci din grupe, scor 92-87, dar a profitat de eșecul celor de la Gran Canaria, care au fost învinși de Buducnost, scor 90-77.

U-BT Cluj-Napoca este prima echipă din România care trece de faza grupelor.

Din grupa B s-au calificat în sferturi direct liderul JL Bourg, cu un bilanţ de 14 victorii şi 4 înfrângeri, plus U BT Cluj (13/5), urmând să-şi afle adversarele după disputarea partidelor din play-off, anunță news.ro.

10. Slask Wroclaw 18 / 0.111.

• Primele şase clasate în ambele grupe avansează în play-off. Mai precis, primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în optimi, eliminatoriu, pe terenul echipelor mai bine clasate în sezonul regulat.
  • Meciurile din sferturile de finală se vor desfăşura în acelaşi sistem, iar semifinalele şi finala se joacă în sistemul „cel mai bun din trei partide”, cu avantajul terenului propriu pentru echipa mai bine clasată în sezonul regulat.