Shaun Murphy (locul 6 mondial) a obținut calificarea în semifinalele „The Masters” la snooker, după ce l-a învins pe Jack Lisowski (locul 16), scor 6-3.

Shaun MurphyFoto: John Bradley / imago sportfotodienst / Profimedia

Shaun Murphy l-a învins pe Jack Lisowski la The Masters

Începutul meciului de joi seara a fost echilibrat (1-1), dar Murphy a câștigat patru frame-uri la rând și nu a mai putut fi prins din urmă (deși Lisowski s-a apropiat de la 1-5 la 3-5). Shaun a obținut victoria după un frame decis la bila neagră.

Shaun Murphy se va duela pentru un loc în marea finală cu Ronnie O'Sullivan (locul 1 mondial), după ce „The Rocket” a trecut de Barry Hawkins (15), scor 6-3.

Cei doi s-au mai întâlnit de 20 de ori (Ronnie s-a impus în 15 partide), dar ultima confruntare a avut loc în 2019.

Celelalte meciuri din sferturi, Judd Trump (2) - Ali Carter (10) și Mark Selby (5) - Mark Allen (3), vor avea loc în cursul zilei de vineri (de la ora 15:00, respectiv ora 21:00). Competiția poate fi urmărită în direct pe Eurosport.

• În sferturi și semifinale se joacă după sistemul cel mai bun din 11 frame-uri, adică primul la șase.
  • În marea finală se va juca după sistemul cel mai bun din 19 frame-uri, adică primul la 10.
  • Semifinalele vor avea loc pe 13 ianuarie, iar finala pe 14 ianuarie la Alexandra Palace din Londra.
  • Premiile totale sunt în valoare de £725,000.
  • Câștigătorul va încasa un premiu de £250,000, în timp ce finalistul va primi £100,000.
  • Campionul en-titre este Judd Trump, titlu câștigat la ediția din 2023.