David Popovici și Patrick-Sebastian Dinu s-au calificat sâmbătă în semifinalele probei de 100 m liber din cadrul Campionatului European de înot în bazin scurt, competiție care are loc la Otopeni.

David PopoviciFoto: Cris BOURONCLE / AFP / Profimedia

David a înotat în a patra serie de calificări, alături de Patrick-Sebastian Dinu și George-Alexandru Stoica-Constantin.

Popovici a terminat pe prima poziție (46.70) și a fost urmat de ungurul Nandor Nemeth (46.88). Dinu a terminat pe locul 5 (47.36 - calificat în semifinale), iar Stoica-Constantin s-a clasat pe 6 (48.97).

Doar italianul Alessandro Miressi a obținut un timp mai bun decât David Popovici în serii: 46.49.

Semifinalele probei de 100 m liber vor avea loc sâmbătă, de la ora 19:31.

Tot în această seară (de la ora 18:06), David Popovici va lua startul în finala probei de 200 m liber.

Lotul României pentru CE înot în bazin scurt de la Otopeni

FEMININ: Diana Stiger, Ioana Știrbu, Aissia Prisecariu, Brigitta Vass, Maysa Rațiu, Anastasia Bako, Daria Silișteanu.

MASCULIN: David Popovici, Vlad Stancu, Andrei Anghel, Patrick Dinu, Darius Coman, Robert Badea, Denis Popescu, , Andrei Ungur, Mihai Gergely, Daniel Nicușan, Vlad Mihalache, Andrei Proca, Nandor Nagy, Alexandru Stoica.

România găzduiește ediţia cu numărul 22 a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori, în perioada 5-10 decembrie 2023, în incinta Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.