Argentina este prima semifinalistă de la Campionatul Mondial de Rugby. Sud-americanii au trecut greu de Țara Galilor, scor 29-17.

Naționala de rugby a ArgentineiFoto: Neal Simpson / Shutterstock Editorial / Profimedia

Argentina s-a calificat în semifinalele Mondialului de Rugby după ce a trecut de Țara Galilor

Selecționata Argentinei este prima națiune calificată în semifinalele Campionatului Mondial de Rugby din Franța.

Formația pregătită de Michael Cheika a obținut un succes foarte important, asta deși adversara a condus la pauză cu scorul de 10-6.

Cu toate că Boffelli a avut șansa de a debloca tabela (a irosit o lovitură de pedeapsă), Biggar a deschis meciul pentru Țara Galilor cu primul eseu al partidei.

În a doua repriză, argentinienii au revenit excelent pe tabelă și au reușit să treacă la conducerea jocului, grație insistențelor lui Boffelli și a eseurilor izbutite de Sclavi (min 68) și Sanchez (min 77).