​Pan Zhanle (19 ani) a devenit al cincilea cel mai rapid înotător din istorie în proba de 100 m liber, după ce a stabilit un nou record asiatic la cea de-a 19-a ediție a Jocurilor Asiatice.

Pan ZhanleFoto: Lee Jin-man / AP / Profimedia

Pan Zhanle, al cincilea cel mai rapid înotător din istorie la 100 m liber

În bazinul din Hangzhou (China), Pan Zhanle a câștigat medalia de aur oprind cronometrul la 46.97. Podiumul a fost completat de chinezul Haoyu Wang (48.02) și coreeanul Hwang Sunwoo (48.04).

„Am simțit că performanța mea a fost medie în competiție, deoarece îmi propusesem să bat recordul mondial înainte de cursă. Este un pic dezamăgitor că l-am ratat cu doar 0,1s. Cu toate acestea, voi continua să fac eforturi pentru a atinge acest obiectiv în viitor” - Pan Zhanle, după cursa de la Hangzhou.

Pan Zhanle este doar al cincilea înotător din istorie care coboară sub 47 de secunde în această probă. Recordul mondial îi aparține lui David Popovici (46.86 la Campionatele Europene din 2022).

La CM 2023, Pan Zhanle a terminat pe locul 4 în proba de 100 m liber (47.43), în timp ce David Popovici s-a clasat pe 6 (47.83).